bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

laptop do nauki zdalnej
Komputery

Jaki laptop do nauki zdalnej?

Nauka zdalna, która pojawiła się wraz z początkiem pandemii, stała się codziennością. Przestaliśmy mieć nadzieję, że już za jakiś czas stanie się jedynie wspomnieniem. Zamiast tego zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak ułatwić ją naszym dzieciom. Sama perspektywa rezygnacji z codziennego kontaktu z nauczycielami i kolegami nie jest dla nich łatwa, nie warto więc potęgować im stresów zmuszając do korzystania z niskiej klasy sprzętu. Czas więc poszukać odpowiedzi na pytanie o to, na jaki laptop do nauki zdalnej postawić.

Laptop do nauki zdalnej – złoty środek

Gdybyśmy szukając laptopa przeznaczonego do nauki zdalnej koncentrowali się wyłącznie na sugestiach samego ucznia, z pewnością musielibyśmy wybrać najdroższy dostępny sprzęt. Prawdą jest jednak to, że jego parametry nie mogą być wcale przesadnie niskie. Komputer przeznaczony do nauki w czasie pandemii powinien radzić sobie jak najlepiej z pracą wielozadaniową. Uczeń musi w tym samym czasie korzystać z aplikacji zapewniającej mu łączność z i jego kolegami i z nauczycielem. Komputer powinien przetwarzać obraz z kamery internetowej, a jednocześnie uruchomiony ma być także ten program, w którym uczeń właśnie wykonuje pracę.

Mając to na uwadze, warto postawić na laptop do nauki zdalnej posiadający nowszy procesor nawet, jeśli nie jest on procesorem z najwyższej półki. Układy ewoluują z roku na rok i nawet jeśli uczniom nie są potrzebne te, które stworzy się z myślą o entuzjastach, nie można też zakładać, że zmuszeni do korzystania z „maszyny do pisania z monitorem” będą w stanie uczyć się szybko i odczuwać z tego powodu zadowolenie.

Blokada rodzicielska na telefon i komputer dziecka – czy warto?

Pamięć i kamera laptopa do nauki zdalnej

Choć uczniowie nie potrzebują sprzętu najnowszej generacji, pewnym jego parametrom dobrze jest poświęcić więcej uwagi niż innym. Tak dzieje się w przypadku pamięci operacyjnej. Jeszcze nie tak dawno mówiono o tym, że 4 GB RAM to minimum, z którym można sobie radzić. Dziś podchodzi się do tego rodzaju deklaracji z dużą ostrożnością. Przyjmuje się, że dobra praca komputera jest gwarantowana przez co najmniej 8 GB RAM. Zwraca się przy tym uwagę na to, że i ta wartość wcale nie zapewnia komfortu. Ten można osiągnąć przy 16 GB RAM.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy ignorować komputery wyposażone w pamięć HDD. Pamięć SSD od dawna daje się poznać jako nie tylko bez porównania szybsza, ale również jako znacznie bardziej sprawna energetycznie. Bez trudu można ją dziś zresztą znaleźć także w tańszych modelach. Przeważnie mowa tu o objętości 256 GB SSD, warto jednak pamiętać, że wówczas, gdy w grę wchodzi laptop do pracy zdalnej jest to wielkość wystarczająca.
Komputery przeznaczone do nauki zdalnej muszą być wyposażone w kamerę internetową. Co więcej, funkcje związane z nią powinny być dość zaawansowane. Przed zakupem dobrze jest upewnić się, że kamerę można łatwo wyłączyć. Nie zaszkodzi też postawienie na taką, która ma łatwy do uzyskania efekt rozmytego tła. Nauczyciel musi obserwować swoich podopiecznych. Ani dla nas, ani dla niego nie będzie jednak niczym szczególnie przyjemnym uczestnictwo w innych aspektach domowego życia.

Inne ważne parametry laptopów do nauki zdalnej lub home office

Wybierając laptop do nauki zdalnej nie powinniśmy się oszukiwać. Uczeń z pewnością będzie chciał korzystać również z przynajmniej kilku dodatkowych programów. Może mieć potrzebę obróbki filmów i zdjęć, może się też okazać, że będzie mu zależało na zrelaksowaniu się przy grze komputerowej. Zagwarantowanie mu takiej możliwości nie jest trudne. Najlepszą opcją jest w takim przypadku postawienie na sprzęt z solidnym procesorem. Dobrym pomysłem może być zainwestowanie w dodatkowy układ graficzny. Należy jednak liczyć się z tym, że może on znacząco podnieść cenę sprzętu.

Jak uchronić się przed wyciekiem danych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.