bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

blokada rodzicielska
Bezpieczeństwo

Blokada rodzicielska na telefon i komputer dziecka – czy warto?

Choć internet to naprawdę niezwykłe możliwości w zakresie rozrywki, komunikacji i nauki, to jednak jest to także przestrzeń niezwykle niebezpieczna. Szczególnie dużym zagrożeniem internet może być dla najmłodszych, prezentując im treści zupełnie nieodpowiednie dla ich wieku. Nic więc dziwnego, że coraz większa grupa rodziców zastanawia się nad tym, jak wygląda blokada rodzicielska internetu. Jak miałoby to działać, jakie przyniesie zalety, a przede wszystkim czy warto w ogóle taką blokadę stosować?

Co może zagrażać dzieciom w sieci?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jaka blokada rodzicielska będzie najlepsza, a także jak zastosować ją na telefonie i komputerze, najpierw warto się zastanowić nad tym, jakie konkretnie zagrożenia czekają na maluchy. Przed czym trzeba je za wszelką cenę chronić?

Podstawowym problemem jest to, że dzieci w sieci mają właściwie nieograniczony dostęp do pornografii, która może mieć naprawdę niebezpieczny wpływ na ich poprawny rozwój. Co więcej, zetknąć się mogą z przemocą online, lecz także niebezpiecznymi i bardzo brutalnymi treściami wideo.

Na koniec warto jeszcze zauważyć, że internet to uzależniające gry online, które mogą być powodem zaburzeń w rozwoju malucha i powstawaniu u nich pierwszych uzależnień.

Sprawdź, jak uchronić się przed wyciekiem danych

Jak działa blokada rodzicielska?

Jak zatem widać po powyższym opisie, internet potrafi być naprawdę niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Warto się więc zastanowić nad tym, w jaki sposób można maluchom zablokować niebezpieczne dla nich treści. Jak może wyglądać blokada rodzicielska?

Blokada rodzicielska to po prostu blokowanie wybranych z góry treści na danym urządzeniu. Może ona być realizowana poprzez odpowiednie oprogramowanie instalowane na danym urządzeniu lub też poprzez zainstalowane w przeglądarce internetowej filtry. Innym bardzo mocno polecanym rozwiązaniem jest filtrowanie treści z poziomu routera, dzięki czemu chroniona będzie cała domowa sieć.

Podstawowym rodzajem blokady rodzicielskiej jest ta wykorzystywana na telefonie. To właśnie ze swoimi smartfonami dzieci spędzają najwięcej czasu, a więc i najbardziej na nich narażone są na niewłaściwe dla nich treści. Mało tego, tego typu blokady pozwalają zabezpieczyć telefon dziecka przez zainstalowaniem przez niego umyślne bądź przypadkowo nowych aplikacji, więc rodzic cały czas ma kontrolę nad tym, co dziecko ma na swoim telefonie.

Blokada rodzicielska powinna być zastosowana również na komputerze, z którego korzystać będzie dziecko. Tyczy się to nie tylko komputera stacjonarnego, lecz oczywiście także laptopa. Również w tym wypadku polecane są różnego rodzaju programy blokujące.

Blokada rodzicielska — najważniejsze zalety

Jak zatem widać, blokada rodzicielska to dość proste w codziennym stosowaniu narzędzie. Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, jakie konkretnie ono daje korzyści i czy faktycznie warto z niego korzystać. A może jednak jest to tylko dodatkowy, spowalniający urządzenie dziecka program, który nie przynosi oczekiwanych rezultatów?

Jak się okazuje, jest to rozwiązanie pozwalające bardzo skutecznie ograniczyć dzieciom dostęp do treści, które nie są dla nich odpowiednie. Dzięki temu dziecko unika zagrożeń różnego typu. Co więcej, tego typu blokada pozwala na nadzorowanie uruchamianych przez dziecko aplikacji, a więc pozwala weryfikować ich treść, lecz również to, jak często są one włączane, a także jak wiele czasu dziecko przed nimi spędza.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że blokada ta pozwala chronić urządzenie dziecka przed wirusami, a także chronić dziecko przed kontaktem z ludźmi, których powinno w sieci unikać.

Zobacz również: Jak przyspieszyć komputer? Kilka porad