Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś

Zasilanie karty graficznej – kompendium wiedzy

10 grudnia 2020


Producenci sprzętu IT mają w swojej ofercie sprzedażowej karty graficzne, które nie wymagają dodatkowego zasilania, jak i również mocniejsze karty, które do prawidłowego działania wymagają odpowiedniego zasilania. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, na jakie jednostki graficzne postawić, aby nie doszło do ich przegrzania.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną

Jeżeli karty graficzne mają maksymalne zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie do 75 W, to zazwyczaj nie wymagają dodatkowego podłączenia do zasilania. W takim przypadku skupić należy się jedynie na tym, aby kartę graficzną podłączyć do odpowiedniego złącza na płycie głównej. Jeżeli chodzi o popularne płyty główne PCI-Express x 16, to ich górna granica poboru energii elektrycznej wynosi właśnie wspomniane 75 W. Jeżeli chodzi o nowoczesne karty graficzne, to większość jednostek pobiera zdecydowanie więcej energii pod obciążenie, dlatego też należy zadbać o dodatkowe zasilanie.

Wydajność nowoczesnych kart graficznych

Karty graficzne, które nie wymagają dodatkowego zasilania charakteryzują się niższą wydajnością od kart graficznych, które wymagają podłączeni do zasilania. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla tych osób, które potrzebują energooszczędnego sprzętu. Wzrost wydajności graficznej, jak powszechnie wiadomo, wiąże się bezpośrednio ze sporym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zobacz również: Jak działa zewnętrzna karta graficzna do laptopa?

Skuteczne chłodzenie karty graficznej

Wydajne karty graficzne wyposażone są zazwyczaj w profesjonalne chłodzenie autorskie. Karty tego typu są nieco droższe, ale zapewniają wysoki komfort użytkowania. Jeżeli chodzi o systemy chłodzenia, to przeważnie składają się one z kilku wentylatorów albo specjalnych źródeł, które odpowiedzialne są za odprowadzanie ciepła.

Każdy renomowany producent kart graficznych, może pochwalić się własnym systemem chłodzenia. W przypadku kart graficznych ASUSa wykorzystywany jest system chłodzenia DirectCU, a przy kartach MSI wykorzystywany jest z kolei niezawodny system chłodzenia Windforce.

Jakie kable zasilające wybrać do karty graficznej?

Dodatkowe zasilanie karty graficznej realizowane jest najczęściej poprzez połączenie jej bezpośrednio z zasilaniem komputera. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niezbędne jest użycie odpowiednich kabli zasilających. Wybór konkretnego kabla w dużej mierze zależy od typu gniazda umieszczonego w karcie graficznej. W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystywane są kable 6-pin, które zakończone są wtyczką sześciopinową. Można spotkać także kable 2 x 6-pin oraz 2 x 8-pin, które z kolei zakończone są wtyczką ośmiopinową.

Jaki zasilacz wybrać?

Jak wspomniano powyżej sprawne zasilanie karty graficznej wymaga zakupu odpowiedniego zasilacza. Pamiętać należy o tym, że tylko stabilne zasilanie karty graficznej umożliwia jest bezproblemową pracę nawet pod dość dużym obciążeniem. Najbardziej energochłonnymi układami są oczywiście zestawy gamingowe.

Karty graficzne, które poradzą sobie z najnowszymi grami wymagają zastosowania zasilaczy o mocy 700 W. Wielu producentów oferuje także energooszczędne karty graficzne, które mogą zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet do 400 W. Aby wybrać porządny zasilacz dla karty graficznej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc oraz sprawność. Mowa tutaj oczywiście o ilości mocy, która dostarczana jest do poszczególnych podzespołów komputera. Im wyższa sprawność, tym oczywiście mniej energii elektrycznej jest tracone.

Pamiętaj o sprawnym chłodzeniu zasilacza!

W przypadku zasilaczy o dość dużej mocy warto zwrócić uwagę także na zastosowany system chłodzenia aktywnego. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwracać uwagę także na rodzaj wtyczek zasilających oraz zastosowane filtry zabezpieczające. Przegrzanie zasilacza może być spowodowane nie tylko niskim, ale również wysokim napięciem.

Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest maksymalne obciążenie na linii 12 V. Przy większości modelach obciążenie wynosi 300 W. Aby wybrać porządny zasilacz warto zwrócić uwagę także na cenę i renomę producenta.

Zobacz również: Jak zainstalować kartę graficzną do komputera?

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

obliczenia wytrzymałościowe MES
Hibernacja komputera - co to jest?
Jak usunąć dane z komputera przed sprzedażą?

Jesteś zainteresowany reklamą?