bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

jak przyspieszyć komputer
Komputery

Jak przyspieszyć komputer? Kilka porad

Ileż to razy zdarzało się, że zbyt powolny komputer doprowadzał Cię do szaleństwa? Programy czasami nie chciały się otwierać, gry i filmy zamieniały się w pokaz slajdów, a Ty wpatrywałeś się z coraz większą irytacją w ekran monitora. Nie trzeba od razu zaczynać szukać jakiegoś drogiego zamiennika. Istnieje kilka wskazówek, które pomogą przyspieszyć Twój komputer i pomóc odłożyć w czasie kosztowny zakup nowego. A zatem – jak przyspieszyć komputer?

Jak przyspieszyć komputer? Skanuj go częściej!

Z czasem regularne używanie komputera powoduje gromadzenie się niepotrzebnych plików i fragmentuje dysk twardy. Należy wtedy sprawdzić sprzęt pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
Zadbać się też powinno o jakąś skuteczną ochronę antywirusową, aby zapobiec pojawianiu się paskudnych błędów i oprogramowania reklamowego na komputerze, które spowalnia go jeszcze bardziej. Jeśli podejrzewasz, że możesz już mieć wirusa, nie wszystko stracone. W internecie dostępnych jest wiele darmowych lub płatnych skanerów antywirusowych i narzędzi do usuwania. Po zakończonym skanowaniu i czyszczeniu warto dokonać defragmentacji dysku twardego, co może pomóc komputerowi zoptymalizować zwolnione miejsce.

Dowiedz się też, jak zresetować komputer

Większa pamięć – większa szybkość

Istnieje kilka czynników, które wpływają na to, jak szybko komputer jest w stanie uruchamiać programy, obsługiwać wiele kart przeglądarki internetowej na raz, przesyłać strumieniowo multimedia, edytować zdjęcia lub filmy i wykonywać inne obciążające zadania w tle. Jednym z głównych czynników jest efektywność wykorzystania pamięci przez komputer — zarówno na dysku twardym, jak i za pośrednictwem fizycznej pamięci (RAM).

Na szczęście w przypadku większości komputerów modernizacja pamięci RAM nie jest trudnym procesem. Wymaga to jednak otwierania komputera i obsługi wrażliwych komponentów, więc należy zachować ostrożność, aby uniknąć uszkodzeń. Ogólnie rzecz biorąc, 8 GB pamięci w zupełności powinno wystarczyć, aby zapewnić komfortowe użytkowanie sprzętu komputerowego. Oczywiście można rozważyć uaktualnienie do 16 GB, a nawet 32 GB, o ile oczywiście komputer sobie z tym poradzi. Już podczas zakupu komputera należy zwracać uwagę na liczbę gniazd, które są przeznaczone do umieszczania w nich pamięci RAM.

Dodajmy tutaj, że nawet niewielki dodatkowy dysk SSD zauważalnie przyspieszy obsługę komputera. Wystarczy umieścić na nim sam system i programy.

Jak jeszcze przyspieszyć komputer?

Warto w tym miejscu zebrać główne czynniki, które wpływają na spowolnienie pracy sprzętu komputerowego. Są to przykładowo niechciane programy, które instalują się jako „extra dodatek” do programów pobieranych z Internetu. By się przed nimi uchronić trzeba zwrócić uwagę na wszystkie zaznaczone opcje podczas procesu instalacji wybranego programu i odznaczyć te które mają w swoich nazwach słowa kluczowe takie jak: toolbar, player, manager i antyvirus.

Złośliwe oprogramowanie (malware) to też istotny „spowalniacz” naszego komputera. Wirusów jest całe mnóstwo i ważna jest zaktualizowana baza, aby je wychwytywać i eliminować.

Podobnie niepotrzebne pliki tymczasowe, nieużywane klucze rejestru i włączone aplikacje uruchamiające się podczas startu systemu wpływają na jakość i prędkość pracy komputera czy laptopa. Warto zatem w miarę często odwiedzać manager zadań, kontrolować ilość miejsca na dyskach i wyłączać programy które nie są nam do niczego potrzebne. Oczywiście nie trzeba chyba nawet wspominać o koniecznej czasami wymianie uszkodzonych podzespołów i o aktualizacji sterowników. Czyszczenie wentylatorów też potrafi zdziałać cuda.

Jak przyspieszyć komputer? Podsumowanie

Zastosowanie się do powyższych metod i zasad z pewnością poprawi i przyspieszy działanie naszego komputera. Czasami nie potrzeba lepszego zasilacza czy karty graficznej, aby wszystko grało i buczało jak należy.

Przeczytaj: jak sprawdzić parametry komputera