Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś

Zasilacz awaryjny UPS do komputera – czy warto w niego zainwestować?

23 listopada 2021 zasilacz awaryjny

Kupując komputer, każdy zwraca uwagę tylko na mocny procesor, szybką kartę graficzną, pojemny dysk oraz wielki monitor LCD. Co więcej, dobiera odpowiednią, stylową klawiaturę, myszkę oraz inne mniejsze gadżety. Tymczasem okazuje się, że równie potrzebny będzie sprzęt, który odpowiada za podtrzymywanie zasilania. Chodzi oczywiście o zasilacz awaryjny UPS. Czym on dokładnie jest? Jakie ma parametry i zalety? W jakich sytuacjach przyda się szczególnie?

Zasilacz awaryjny UPS – definicja

Zanim przejdziemy do konkretnej charakterystyki, najpierw wyjaśnijmy ogólnie, w prostych słowach, czym jest to urządzenie. Zasilacz UPS (skrót od Uninterruptible Power Supply) to bezprzewodowy sprzęt zwany także bezprzerwowym. Umożliwia niezakłóconą dostawę energii, a więc stanowi ostateczną deskę ratunku, kiedy dojdzie do zaniku napięcia albo awarii sieci. Mając pod ręką takie narzędzie, nie musimy łapać się za głowę i martwić z powodu utraty ważnych dokumentów w wyniku braku połączenia z głównym źródłem zasilania. Właśnie dlatego takie urządzenia można spotkać w szpitalach i innych ważnych placówkach. Dzięki nim wszystkie komputery stacjonarne i serwery będą nadal działać, gdy prąd zostanie odcięty.

Zalety zasilacza awaryjnego

Największym plusem tego sprzętu jest to, że w trakcie nagłej awarii zasilania, w bezpieczny sposób wyłączy peceta, drukarkę czy projektor i jednocześnie spowoduje, że nie zagrożą im żadne przepięcia w sieci. Ma wbudowane baterie, dzięki którym pracuje zaledwie od kilku do kilkunastu minut. Jednak tyle czasu w zupełności wystarcza, aby zdążyć zapisać bieżące zadania. Warto też dodać, że zasilacz awaryjny UPS zapewni ciągłość pracy i pomoże jeszcze w innych trudnych sytuacjach, nie tylko wtedy, gdy nastąpi „zwykła” przerwa w dostawie energii elektrycznej. Mogą bowiem pojawić się takie problemy, jak: spadki napięcia czy wyładowania atmosferyczne.

Wiele różnych najnowocześniejszych urządzeń elektronicznych można znależć w świetnie zaopatrzonym sklepie online Xiaomi pod adresem https://www.xiaomi4you.pl/

Można w nim znaleźć setki przydatnych urządzeń smarthome oraz elektroniki użytkowej.

Zasilacza awaryjny UPS w domu – parametry

Na pytanie zadane w tytule tego tekstu, odpowiedź będzie oczywista: tak warto zainwestować w taki sprzęt. Nie kosztuje on dużo, bo można go zakupić już za kilkaset złotych. Należy tylko pamiętać, aby zasilacz awaryjny UPS miał odpowiednią moc. Do tego znaczenie ma jeszcze kształt napięcia wyjściowego, czas działania, zużycie energii oraz to, ile urządzeń będzie można do niego podłączyć. W przypadku, gdy chcemy UPS-a do zastosowania domowego, wystarczy, jeżeli będzie miał moc wynoszącą 300 W. Nie zapominajmy też o tym, by znać pobór mocy danego urządzenia, do którego chcemy go podłączać. Chcąc mieć jednak przyrząd bardziej zaawansowany, a więc taki, którego szybkość reakcji w przypadku zaniku napięcia okaże się wystarczająca, musimy wydać na niego więcej pieniędzy.

Zasilacz awaryjny – podsumowanie

Wiemy już, czym jest zasilacz awaryjny UPS. Znamy jego główne zalety i parametry. W takim razie łatwiej nam podjąć decyzję, co do zakupu tego potrzebnego, pomocnego urządzenia. Wybór będzie zależał od przeznaczenia, naszych oczekiwań i grubości samego portfela. Ostatecznie można poprosić o poradę doświadczonego specjalisty w sklepie internetowym, gdzie oferowane są różne modele zasilaczy. Taki człowiek wytłumaczy, czy lepszy dla nas okaże się sprzęt z pełną (czystą) czy jednak z modyfikowaną sinusoidą (parametr obrazujący kształt napięcia prądu wyjściowego). Najważniejsze, że każdy z modeli zapewni bezpieczeństwo w wypadku braku dostępu do zasilania. Sprawi, że nie przepadną nam istotne dane i pliki, jakie chcemy zapisać na laptopie czy pececie.

wtyki bananowe

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Cyberbezpieczeństwo dla firm: Jak chronić swoje dane przed atakami?
Bezpieczne zakupy online: Jak chronić swoje dane finansowe?
Poradnik dla rodziców: Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poradnik dla rodziców: Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci w sieci?