bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

jak sprawdzić płytę główną
Komputery

Jak sprawdzić płytę główną komputera?

Co jakiś czas każdy użytkownik komputera ma potrzebę zainstalowania na nim nowych programów. Aby działały one prawidłowo, komputer musi być wyposażony w podzespoły, których parametry pozwolą na uruchomienie nowych programów. Ważne jest zatem, aby sprawdzić m.in. jaki model płyty głównej posiada się w komputerze. Zatem jak sprawdzić płytę główną?

Czym jest płyta główna i dlaczego powinno znać się jej model?

Płyta główna to jeden z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze. Stanowi ona bazę dla innych elementów, takich jak procesor czy pamięć operacyjna. Znajomość modelu płyty głównej jest niezbędna w wielu sytuacjach. Przykładowo, konieczne jest to choćby w sytuacji, w której chce się usprawnić komputer poprzez instalację nowych podzespołów. Pamiętać trzeba, że każdy nowy podzespół musi pasować do posiadanej płyty głównej. W innym wypadku nie będzie on działał w sposób prawidłowy. Istotne jest zatem, aby wiedzieć, jak sprawdzić płytę główną.

Jak sprawdzić płytę główną? Informacja na opakowaniu

Najprostszym sposobem na to, aby przekonać się jaki model płyty głównej się posiada, jest sprawdzenie tej informacji na opakowaniu. Znajduje się na nim, dokładna specyfikacja płyty głównej. Niestety często taki sposób sprawdzenia modelu płyty głównej jest niemożliwy. Wynika to po prostu z tego, że większość użytkowników po pewnym czasie wyrzuca pudełka. Zatem, jak sprawdzić płytę główną w inny sposób? Można to zrobić, odszukując informacje w systemie komputera.

Blokada rodzicielska na telefon i komputer dziecka – czy warto?

Jak sprawdzić płytę główną? Samodzielne odszukanie informacji w komputerze

Model posiadanej płyty głównej sprawdzić można samodzielnie na komputerze. W tym celu w pierwszej kolejności należy z menu Start wybrać pozycję Wyszukiwanie. Można to zrobić również, jednocześnie naciskając i przytrzymując klawisz Windows i klawisz z literą R. Następnie w oknie Wyszukiwanie wpisać należy komendę Msinfo32 i nacisnąć Enter. W tym momencie wyświetli się podsumowanie systemu. Tam znaleźć można wszystkie potrzebne informacje na temat posiadanej płyty głównej. Znajdują się one w pozycji Producent płyty głównej i Model płyty głównej. Jak zatem widać, sprawdzenie modelu płyty głównej nie jest trudne i można to zrobić bardzo szybko. Jest jeszcze jeden sposób na sprawdzenie modelu płyty głównej na komputerze. Polega on na odnalezieniu w wyszukiwarce systemowej programu CMD, a następnie na wpisaniu komendy systeminfo. Po kliknięciu Enter na ekranie komputera wyświetlą się wszystkie informacje o całym systemie, w tym o płycie głównej. Konkretnie znajdować będzie się ona w wierszu System Model. Warto tu dodać, że istnieją także aplikacje, które można ściągnąć z sieci i również za ich pomocą szybko sprawdzić model płyty głównej.

Jak sprawdzić płytę główną przy wyłączonym komputerze?

Zdarzają się także takie sytuacje, w których konieczne jest poznanie modelu płyty głównej, ale niestety włączenie komputera jest niemożliwe. Może to wynika z jakieś awarii sprzętu. Oczywiście sprawdzenie płyty głównej przy wyłączonym komputerze jest możliwe. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że komputer jest odłączony od zasilania. Kolejny krok to zdjęcie boku obudowy komputera. Informacja o modelu płyty głównej znajdować będzie się w okolicach kodu kreskowego i numeru seryjnego.

Jak zatem widać, sprawdzenie płyty głównej nie jest skomplikowane. Można to zrobić na kilka sposobów i co ważne, nie potrzeba do tego celu żadnej wiedzy informatycznej. Model płyty głównej każdy można łatwo i szybko sprawdzić sam.

Jaki laptop do nauki zdalnej?