bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

jak sformatować komputer
Komputery

Jak sformatować komputer i po co to robić?

Komputer to bardzo przydatne urządzenie i pomimo, że większość z nas korzysta dziś ze smartfonów, to wciąż jest on niezastąpionym sprzętem w domu. Głównie dlatego, że na telefonie nie napiszemy pisma, nie stworzymy arkusza kalkulacyjnego czy prezentacji, trudno też będzie bezpośrednio coś wydrukować. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy komputer zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Czasami jest to spowodowane wirusem, a czasami zwykłym wyeksploatowaniem systemu operacyjnego. Wtedy zazwyczaj musimy przeprowadzić tak zwany format dysku i postawić system od nowa. Jak sformatować komputer? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym poradniku.

Jak sformatować komputer, gdy doszło do zainfekowania wirusem?

Najczęstszym powodem formatowania komputera jest pojawienie się wirusa, który uniemożliwia normalne korzystanie z urządzenia. Dlatego też wtedy najczęściej decydujemy się na skasowanie wszystkich danych z dysku twardego i ponowną instalację systemu. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, ponieważ nie tylko to jak sformatować komputer jest ważne. Jeżeli na dysku mamy więcej niż jedną partycję i postawimy system operacyjny od nowa, to wirusem wciąż będą zainfekowane pliki na pozostałych częściach dysku. Dlatego też zanim zaczniemy z czegokolwiek korzystać, należy uruchomić dobry program antywirusowy i przeprowadzić skanowanie z usunięciem zainfekowanych plików. Czasami może się jednak okazać to trudne i świeżo postawiony system od razu zostanie zainfekowany. Wtedy konieczny będzie demontaż dysku z komputera i wykonanie skanowania zewnętrznego.

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Jak sformatować komputer, gdy system nie działa?

Zdarzają się sytuacje, gdy system operacyjny przestaje się w ogóle uruchamiać. Może to mieć miejsce na przykład wtedy, gdy usunięte zostaną pewne krytyczne pliki. Wtedy formatowanie nie będzie mogło zostać przeprowadzone w normalny sposób. Konieczne będzie użycie dysku systemowego w formie płyty CD lub DVD, z której uruchomimy najbardziej potrzebne narzędzia diagnostyczne i naprawcze. Dopiero z ich poziomu będziemy mogli kontynuować pracę. Jeżeli nie czujemy się na siłach lub nie wiemy jak sformatować komputer w ten sposób, to lepiej oddajmy go do serwisu. Można bowiem łatwo zrobić więcej szkody niż pożytku i na przykład spowodować utratę pozostałych danych, które będą nam jeszcze potrzebne w przyszłości. Należy też pamiętać, że uszkodzenie plików systemowych mogło zostać spowodowane wirusem, którego najpierw trzeba będzie usunąć.

Inne praktyczne porady, jak sformatować komputer

Formatowanie najlepiej rozpocząć od uruchomienia tak zwanej konsoli odzyskiwania. Jeżeli jest ona zainstalowana na komputerze, wciskamy F8 zanim pojawi się ekran ładowania systemu operacyjnego. Następnie z listy wybieramy odpowiednią pozycję. Zanim rozpoczniemy pracę, musimy jeszcze podać hasło administratora systemu. Następnie wydajemy komendę „format”, po której wskazujemy literę dysku który ma zostać wyczyszczony. Najczęściej będzie to „format c:”. Później pozostaje już tylko poczekać aż proces dobiegnie końca i ponownie uruchomić maszynę. Jednak sama wiedza jak sformatować komputer nie wystarczy, by umożliwić jego dalsze działanie. W procesie tym usuniemy bowiem system operacyjny, który będzie trzeba zainstalować od nowa. W tym celu korzystamy albo z partycji z danymi do odzyskiwania (nowsze komputery) albo też instalujemy wszystko z płyty CD lub DVD. W tym przypadku pozostaje tylko stosować się do poleceń instalatora, a cała procedura przebiegnie automatycznie. Pozostaje nam już tylko ponowna konfiguracja systemu i instalacja wszystkich potrzebnych programów.

Jak sprawdzić płytę główną komputera?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.