bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Komputery

Przyspieszanie komputera

Powolne komputery są frustrujące, rozpraszające, a w wielu przypadkach można tych problemów uniknąć. Istnieje mnóstwo powodów, dla których Twój komputer może działać wolno – od zapakowanego dysku twardego po brak pamięci RAM. Ale zanim zrezygnujesz ze starej maszyny, trafisz do warsztatu lub złożysz skargę do producenta, upewnij się, że wyczerpałeś wszystkie inne opcje. Oto kilka porad, jak przyspieszyć komputer.

Zrestartuj swój komputer

Gdy komputer uruchamia programy w swojej pamięci o dostępie swobodnym lub w pamięci RAM, zajmuje tylko ułamek miejsca. Ale z biegiem czasu ta pamięć RAM się zapełnia, co na dłuższą metę spowolni działanie komputera. Gdy pamięć RAM zbliża się do pojemności, system operacyjny zaczyna polegać na plikach wymiany do uruchamiania programów.

Pliki wymiany umożliwiają systemowi operacyjnemu wykorzystanie miejsca na dysku twardym do symulacji dodatkowej pamięci. Kiedy system ma mało pamięci, wymienia część pamięci RAM z bezczynnego programu, jak nazwa sugeruje, zwalniając miejsce na dysku twardym dla innych programów. Jednak w wyniku tego procesu odbywa się wiele operacji odczytu i zapisu na dysku twardym, co spowalnia pracę komputera.

Dlatego zamykanie programów może być dobrym początkiem, ponieważ otwiera trochę miejsca na uruchamianie innych programów. Jednak to nie wystarczy, dlatego ponowne uruchomienie jest dobrym pomysłem: zapewnia, że ​​programy nie działają w tle, a także sprawdzają inne przyczyny spowolnienia komputera, takie jak wirusy lub aktualizacje oprogramowania, które nie zostały jeszcze zainstalowane.

Sprawdź swój dysk twardy

Jeśli pamięć dysku twardego jest pełna, komputer pozostaje w tyle, ponieważ system operacyjny nie ma wystarczającej ilości miejsca do wykonywania różnych czynności, takich jak używanie plików wymiany lub tworzenie plików tymczasowych. Idealnie byłoby, gdybyś miał co najmniej 500 megabajtów wolnego miejsca na dysku twardym, aby mieć pewność, że maszyna będzie działać płynnie.

Jest to jedna z najdroższych metod, ale najbardziej wydajna. Im bardziej wymagające obliczeniowo codzienne zadania są wykonywane na komputerze, tym więcej pamięci RAM powinieneś mieć. Na przykład, jeśli regularnie grasz w gry komputerowe lub używasz oprogramowania do edycji wideo, powinieneś mieć co najmniej 16 GB pamięci RAM (więcej, jeśli możesz sobie na to pozwolić).

W przeciwnym razie będziesz musiał kupić dodatkową przestrzeń RAM. Włożenie karty pamięci RAM do odpowiedniego gniazda powinno być dość łatwe, ale na wszelki wypadek sprawdź instrukcję komputera. Pamiętaj, że jeśli masz laptopa, może to nie być opłacalna opcja, ponieważ jedynym sposobem na uaktualnienie pamięci RAM może być zakup zupełnie nowego komputera. Sprawdź dokładnie u producenta.

Opróżnij kosz

Jeśli pozostało mniej niż 500 MB pamięci na dysku twardym, oznacza to, że nadszedł czas na wiosenne porządki. Pliki gromadzą się w koszu na śmieci – który w szczególności nie jest koszem na śmieci, ponieważ nie są one trwale usuwane – więc sporadyczne czyszczenie będzie Ci dobrze służyć.

Pozbądź się niechcianych plików

Następnie spróbuj wyczyścić folder pobierania. Wszystko, co pobierasz online, gromadzi się tutaj, więc warto posortować i umieścić pliki, które faktycznie chcesz zachować w odpowiednich folderach.

Większość programów innych firm, takich jak gry lub aplikacje do aparatów fotograficznych, można bezpiecznie usunąć, ale jeśli plik ma w nazwie słowo „sterownik”, przed wysłaniem pliku do kosza możesz przeprowadzić szybkie wyszukiwanie w Google, aby zobaczyć, co robi.

Zdefragmentuj swój dysk twardy

Oto problem: podczas usuwania danych nowo pozyskane miejsce nie jest całkowicie wolne od danych, ponieważ pozostaje „fragment”. W miarę tworzenia tych małych fragmentów komputer ponownie zwalnia. Dlatego warto wybrać odpowiedni serwis komputerowy Bielany, który będzie w stanie naprawić Twój problem.

Defragmentacja dysku twardego organizuje niechlujne fragmenty pofragmentowanych danych w łatwo dostępne i uporządkowane bloki.

Zainstaluj oczekujące aktualizacje

Korzystanie ze starego oprogramowania systemu operacyjnego może również wpłynąć na szybkość komputera. Jeśli wszystko inne zawiedzie, zdecydowanie powinieneś zrezygnować z klikania przycisku „Przypomnij mi później” i faktycznie sprawdzić i zainstalować aktualizacje systemu w swoim rejestrze.