bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Internet
Internet

Jak przyspieszyć internet domowy?

Jak przyspieszyć internet w domu to jest pytanie, które każdemu kiedyś przyszło do głowy. Czasem dochodzi do awarii, czasem nie wiemy jak obsłużyć nowy router, a czasem najzwyczajniej coś się psuje. Bez względu na powód warto wiedzieć jak poradzić sobie z najczęściej występującymi usterkami, które mogą się przyczyniać do spowolnienia naszego połączenia.

Przeciążenie sieci

Najczęstszą przyczyną wyszukiwania hasła jak przyspieszyć internet i mu podobnych jest przeciążenie sieci. Być może pobierasz wyjątkowo duże pliki w jednej z aplikacji o których zapomniałeś, może ktoś inny w domu korzysta z sieci, albo twoja rodzina zaprosiła gości i udostępniła im hasło do wifi. Bez względu na powód, zanim podejmiesz się bardziej radykalnych kroków sprawdź czy nie występuje jeden z tych czynników. Trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ przeciążenie sieci może być spowodowane niepożądaną aktywnością. Sąsiad mógł złamać twoje hasło i obecnie korzysta z twojego internetu. By to potwierdzić musisz wejść w ustawienia wifi i odnaleźć listę aktywnych użytkowników. Jeśli zobaczysz tam nieznane urządzenie natychmiast wyłącz sieć i zmień do niej hasło.

Problemy z dostawcą

Kolejną z stosunkowo często występujących przyczyn wolnego internetu jest problem z dostawcą. Pojedyncza awaria może sprawić, że przez godziny będziesz poza siecią. Jednak by oszczędzić sobie niezręczności należy się powstrzymać od telefonu od razu po wystąpieniu problemu. Zabrzmijmy tutaj trochę jak zepsuta płyta każdego informatyka, nie mniej pierwszym krokiem w przypadku jakiegokolwiek problemu z elektroniką powinno być jego ponowne uruchomienie. W tym wypadku należy zrestartować zarówno router jak i komputer, czy inne urządzenie łączące się z siecią. Chcąc zrestartować router musisz znaleźć dedykowany guzik na obudowie sprzętu lub odłączyć go od prądu. Druga z tych opcji nie jest polecana ponieważ w nieszczęśliwych wypadkach może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Istnieje możliwość, że na twoim routerze nie znajduje się dedykowany guzik restart, skonsultuj się wtedy z instrukcją zawartą w oryginalnym opakowaniu.  Po wykonaniu tych akcji, jeśli wciąż doświadczasz problemu, należy skonsultować się telefonicznie z dostawcą internetu.

Jak przyspieszyć internet przez telefon?

W zależności od sytuacji to będzie rozwiązanie w którym twoja rola będzie niemalże pasywna. Ponieważ musisz jedynie zadzwonić do operatora swojej domowej sieci, podać swoje imię, adres i inne dane, a ten zapewne poda ci odpowiedź na pytanie co jest przyczyną awarii. Najczęściej są to mechaniczne uszkodzenia elementów sieci, błędy systemu lub najzwyczajniejsze przerwy w dostawie prądu. Może się również okazać, że zalegasz z opłatą abonamentu. Większość, jeśli nie wszyscy dostawcy nie odcinają ci dostępu do internetu po odnotowaniu braku wpłaty. Zazwyczaj spowolnią twoje połączenie, a następnie sprawią, że przy próbie odtworzenia treści przeglądarka automatycznie wyświetli komunikat z prośbą o zapłatę. W takiej sytuacji należy wybrać się do najbliższego punktu obsługi operatora lub wykonać przelew na odpowiednie konto bankowe.