bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Lifestyle

Jak kupić dobry pendrive?

Na przestrzeni ostatnich dekad, płyty CD były sukcesywnie wypierane przez podręczne i przenośne pamięci masowe, czyli tzw. pendrivy. Problem tylko w tym, że na rynku jest ich naprawdę ogromna ilość i mało kto wie, czym powinien charakteryzować się dobry pendrive. Na co zatem warto zwrócić uwagę, gdy szuka się odpowiedniego dla siebie modelu?

Jaka pojemność?

Jeśli chce się kupić dobrego pendriva, zdecydowanie najważniejszą jego cechą jest oczywiście pojemność. Cecha ta oznacza, jak dużo posiada on pamięci, a co za tym idzie, jak dużo danych jest w stanie w sobie przechować. Jest to kluczowa sprawa, ponieważ jeśli plik będzie zbyt duży na posiadanego przez nas pendriva, stanie się on bezużyteczny.

Z drugiej jednak strony nie można z pojemnością przesądzić, ponieważ im będzie ona większa, tym znacznie zwiększa się również cena takiego urządzenia. A nie oszukujmy się, zupełnie nieekonomiczne jest kupowanie ogromnych modeli, ponieważ mało kto przenosi aż tak duże pliki.

Jaki zatem model w tym zakresie warto wybrać? Doskonałym wyborem będzie wersja 16GB, ponieważ nie tylko będzie w stosunkowo dobrej cenie, lecz co więcej, zapewni możliwość swobodnego przenoszenia wszystkich najpopularniejszych plików. Bez trudu zmieszczą się na takim modelu nie tylko zdjęcia czy też muzyka, lecz również filmy nagrane w naprawdę dużej rozdzielczości.

Zobacz również: Dlaczego komputer nie widzi pendrive? Co zrobić?

Jaka prędkość transferu?

Skoro już wiemy, jaka jest najważniejsza cecha dobrego pendriva, następnie należy przejść do nieco bardziej technicznych jego aspektów. A w tym wypadku nie ma nic bardziej istotnego niż to, jaką dany model będzie charakteryzował się prędkością. O czym konkretnie mowa?

Prędkość pendriva to ilość danych, jakie jest on w stanie skopiować na swoją pamięć w ciągu jednej sekundy, a także ile z tych danych jest w stanie w ciągu sekundy wysłać do komputera. Rzecz jasna im wartości te są wyższe, tym lepiej, ponieważ kopiowanie danych z i na pendrive, będzie zwyczajnie krótsze.

Niestety im wyższe prędkości, tym wyższa cena danego egzemplarza. W tym wypadku jednak nie warto oszczędzać, ponieważ wygoda użytkowania szybkiego modelu jest naprawdę wysoka, a modele wolne potrafią spowodować wiele frustracji.

Zabezpieczenie danych

Szukając i kupując dobrego pendriva, pamiętać trzeba również o takiej sprawie, jak bezpieczeństwo danych. Nie zawsze będą na nim przechowywane i przenoszone pliki stricte rozrywkowe, lecz często będą to dane związane ze sprawami zawodowymi czy też edukacyjnymi. Warto by więc mieć taki model urządzenia, który będzie je w stanie odpowiednio zabezpieczyć.

Zabezpieczenie danych może być realizowane na dwa sposoby. Przede wszystkim od strony mechanicznego uszkodzenia urządzenia, a także ingerencji w niego przez osoby postronne. Na czym to konkretnie polega? Dobry pendrive powinien być wykonany z odpowiednio mocnej i trwałej obudowy, aby jego upadek nie spowodował mechanicznego uszkodzenia urządzenia.

Dobrze, jeśli będzie to obudowa wodoodporna, ponieważ pendrive jest urządzeniem małym, więc jego wypadnięcie z dłoni i wpadnięcie np. do wody, nie jest szczególnie rzadkim zjawiskiem. Jeśli chodzi o zabezpieczenie danych przed osobami postronnymi, warto wybrać taki model, który będzie dane szyfrował i dopiero po podaniu hasła udostępniał.

Zobacz również: Darmowy program do odzyskiwania danych – który wybrać?

Czy marka jest ważna?

Na koniec pozostaje kwestia najbardziej kontrowersyjna, czyli marka danego modelu. Wiele osób uważa, że zwracanie uwagi na ten aspekt nie ma większego znaczenia, ponieważ i tak większość pamięci pochodzi z jeden fabryki.

Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ różni producenci posiadają różne kryteria jakości. Innymi słowy, decydując się na model tani, ogromnie się ryzykuje, że szybko dany pendrive przestanie działać. W przypadku dobrych producentów, którzy rzecz jasna wyżej wyceniają swoje produkty, często udzielana jest na nie wieczysta gwarancja, co oznacza, że uszkodzony model zostanie zawsze wymieniony na nowy, całkowicie sprawny.