bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

laptop do programowania
Komputery

Co powinien posiadać laptop do programowania?

Laptop do programowania powinien zapewniać płynną i bezpieczną pracę. W dobie ciągłego rozwoju technologii osoba nieinteresująca się nowinkami technologicznymi może mieć duży problem, jak wybrać najlepszy sprzęt. Poniżej przedstawiamy na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa do programowania.

Procesor i RAM, czyli serce komputera

Dobrej jakości procesor jest kluczowy do płynnego działania i kompilowania programów. Zaleca się aby był to jeden z nowszych modeli z co najmniej czteroma rdzeniami jak modele firmy Intel z serii i5 lub i7, lub AMD Ryzen serii 5 lub 7. Osoby preferujące sprzęt od firmy Apple powinny zwrócić uwagę na modele z procesorami z serii M1 lub M2.
Jeśli chodzi o pamięć RAM, to im będzie jej więcej, tym lepiej. Do programowania zalecamy modele laptopów które posiadają co najmniej 16 GB. Jeśli zamierzamy pracować nad naprawdę dużymi projektami warto rozważyć model z 32 GB. Podczas zakupu należy również zwrócić uwagę w jaki sposób montowane są kości do płyty głównej. Najlepszym rozwiązaniem są modele wpinane. Jeśli w zakupionym przez nas laptopie będzie wpięta jedna kość, będziemy mogli rozbudować nasz sprzęt w przyszłości. Nie jest to możliwe jeśli RAM jest wlutowany w płytę główną, w przypadku chęci rozbudowy sprzętu wymiana będzie niemożliwa lub jej koszt stanie się nieopłacalny.

Monitor i klawiatura do programowania

Większość programistów pracuje na dodatkowych ekranach, ponieważ znacząco ułatwiają one pracę w stosunku do wbudowanych w laptopy wyświetlaczy. Jeśli jednak dużo podróżujemy i zamierzamy pracować na wbudowanym ekranie zwróćmy uwagę na wielkość wyświetlacza. Najlepszym kompromisem pomiędzy wielkością a mobilnością są modele o przekątnej 15,6 cala. Zapewniają one stosunkowo duże pole widzenia i mieszczą się do większości toreb i plecaków na laptopy. Przy programowaniu ważna jest również wygodna klawiatura. Przy zakupie należy sprawdzić, czy jest ona dla nas ergonomiczna. Dużo laptopów nie posiada obecnie klawiatury numerycznej. Zwróćmy na to uwagę przed zakupem.

Pojemność wbudowanej baterii

Przy mobilnej pracy ważna jest również pojemność wbudowanej baterii. Najlepsze na rynku modele laptopów pozwalają obecnie nawet na kilkanaście godzin pracy bez podłączania do źródła zasilania. W tej dziedzinie najbardziej popularne są modele firmy Apple. Posiadają one bardzo dobrze zoptymalizowane oprogramowania, które nie jest energochłonne. Modele z systemem operacyjnym Windows również mogą pracować bardzo długo na baterii jednak często są one wtedy dużo cięższe.

Szybki dysk do programowania

Przy wyborze laptopa należy również zwrócić na to jaki posiada wbudowany dysk. Ważna jest tutaj nie tylko pojemność, ale również technologia. Obecnie coraz rzadziej można spotkać modele HDD, które są dużo wolniejsze. Najpopularniejsze i najszybsze są dyski SSD, szczególnie te w technologii NVMe. Pojemność należy dobrać do własnych preferencji. Zalecamy jednak aby nie była ona mniejsza od 1TB. Pamiętajmy, że im bardziej zapełniony dysk tym komputer będzie pracował wolniej.