bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

nie działa klawiatura
Komputery

Nie działa klawiatura w komputerze? Poznaj możliwe przyczyny

Klawiatura komputerowa to wbrew pozorom jedno z prostszych i najmniej awaryjnych urządzeń peryferyjnych. Stosunkowo prymitywna konstrukcja nie gwarantuje jednak tego, że klawiatura cały czas będzie działać i nie będzie w żaden sposób narażona na uszkodzenia. Warto więc poznać najczęstsze przyczyny problemów z działaniem klawiatury.

Zabrudzenie klawiatury

Dlaczego nie działa klawiatura? Jak się okazuje, zdecydowanie najczęściej występującą przyczyną jest po prostu jej zabrudzenie. Nie da się ukryć, że wiele osób przy komputerze je lub pije. Wystarczy, że coś się na nią rozleje lub też rozsypie, a zabrudzenie zablokuje działanie pewnych klawiszy. Co ciekawe, to samo dzieje się w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie czyści się klawiatury z kurzu. Gromadząc się w nadmiernych ilościach, może powodować problemy z działaniem klawiszy.
Jak poradzić sobie z takim problemem? Oczywiście trzeba klawiaturę po prostu wyczyścić. Zdecydowanie najlepiej wyjąć z niej wszystkie klawisze i dokładnie przetrzeć przestrzeń pod nimi. Warto zrobić zdjęcie układu klawiszy, aby nie mieć problemu z ich późniejszym wkładaniem.

Problem z połączeniem

Innym bardzo często występującym kłopotem związanym z poprawnym działaniem klawiatury, jest występujący brak połączenia. Jeśli ma się do czynienia z klawiaturą przewodową, często dochodzi do uszkodzenia jej wtyczki lub samego przewodu. Warto w takiej sytuacji dokładnie się im przyjrzeć, ponieważ tego rodzaju uszkodzenia często widoczne są na pierwszy rzut oka.
Z drugiej strony, jeśli korzysta się z klawiatury bezprzewodowej, stosunkowo często problemem powodującym nieprawidłową pracę lub po prostu brak połączenia jest brak zasilania. Innymi słowy, w klawiaturze wyczerpują się baterie.

Nowa klawiatura nie działa

Stosunkowo często użytkownicy komputerów stykają się z sytuacją, gdy nowo zakupiona klawiatura po podłączeniu do komputera nie działa. Nie zawsze oznacza to jej mechaniczne uszkodzenie, lecz problem ze sterownikami, czyli oprogramowaniem. Jak można sobie z tym kłopotem poradzić?
Podstawą, od której trzeba zacząć rozwiązywanie tego problemu, jest sięgnięcie po dołączoną do klawiatury płytę CD lub pendrive. Producenci umieszczają na tych nośnikach sterowniki, które należy zainstalować. Zdarzyć się jednak może i tak, że po ich zainstalowaniu klawiatura nadal nie będzie działała. Spowodowane to może być faktem, że dołączone sterowniki nie będą aktualne. W takiej sytuacji najlepiej wejść na stronę internetową producenta i pobrać z niej najnowsze sterowniki. Po ich zainstalowaniu problem powinien zostać rozwiązany.

Inne rozwiązania problemu niedziałającej klawiatury

Czasem zdarza się, że żadne z powyższych rozwiązań nie pomaga i w dalszym ciągu posiadana klawiatura nie działa. Co w takiej sytuacji zrobić? Często rozwiązanie tego problemu jest prostsze, niż się wydaje. Powszechnie bowiem wielu specjalistów zaleca, aby po prostu zrestartować komputer. Włączenie systemu na nowo sprawia, że komputer zaczyna widzieć klawiaturę i działa ona wtedy całkowicie poprawnie.