Strona główna
Oprogramowanie
Tutaj jesteś

Czy wiesz, jak włączyć klawiaturę ekranową?

24 lutego 2023 jak włączyć klawiaturę ekranową

W przypadku laptopa można liczyć na zintegrowaną klawiaturę, co stanowi ogromne udogodnienie dla użytkownika. W komputerach PC niestety wygląda to nieco inaczej. Konieczny staje się zakup dodatkowego akcesorium. Warto jednak wiedzieć, że istnieje coś takiego jak klawiatura ekranowa. Oczywiście trzeba ją najpierw włączyć, aby móc przejść do użytkowania. Jej obsługa wymaga korzystania z myszki komputerowej lub ekranu dotykowego, ewentualnie touchpada.

Brak fizycznej klawiatury pod ręką? Możesz korzystać z ekranowej

Klawiatura jest czymś, co ulega zużyciu. Mogą także pojawić się różne problemy z jej działaniem. Wiele osób doskonale wie, jak kończy się zalanie klawiatury kawą lub innym napojem. Warto jednak wiedzieć, że istnieje coś takiego jak klawiatura ekranowa. Jest to opcja dostępna na każdym komputerze z systemem Windows. Wystarczy ją włączyć, aby móc swobodnie korzystać. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić. Nie dla każdego będzie to oczywiste. Istotne jest, jaką ktoś ma wersję systemu na swoim komputerze lub laptopie. Nieco inaczej będzie wyglądać uruchomienie klawiatury ekranowej w Windows 7 niż przykładowo w Windows 10. Warto mieć wiedzę na ten temat, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zostanie ona wykorzystana. Klawiatura ekranowa może się kiedyś bardzo przydać.

Jak włączyć klawiaturę ekranową na urządzeniach Windows XP i Windows 7?

Obecnie coraz mniej osób korzysta z systemu Windows XP i Windows 7, ale nadal nie brakuje użytkowników. Stare systemy operacyjne cały czas mają swoich miłośników. W celu uruchomienia klawiatury ekranowej należy wejść w start, czyli kliknąć w ikonę widoczną na dole w lewym rogu. Kolejnym etapem będzie zaznaczenie pola wyszukiwarki i wpisanie polecenia Uruchom. Wyświetli się specjalne okno, w które trzeba wpisać kolejne polecenie OSK. Tyle wystarczy do tego, aby ukazała się na ekranie klawiatura wirtualna. Można również włączyć ją z poziomu panelu sterowania. Należy wejść w centrum ułatwień dostępu. Będzie tam między innymi klawiatura systemowa. Jeszcze inną metodą jest kliknięcie w start i wybranie opcji dotyczącej wyszukiwanych programów. Po wybraniu ustawień dostępu na liście powinna znaleźć się klawiatura ekranowa.

Włączanie klawiatury ekranowej w Windows 8 i Windows 10

W przypadku komputerów z systemem operacyjnym Windows 8 włączenie klawiatury ekranowej jest niezwykle proste i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy wpisać w panelu wyszukiwania hasło dotyczące klawiatury ekranowej. Po kliknięciu wyświetlony wynik nastąpi uruchomienie klawiatury wirtualnej. Jak widać, jest to banalnie proste, to samo dotyczy urządzeń systemu Windows 10. Wchodzi się w start, czyli klika w ikonę mającą postać czterech kwadratów. Następnie należy wybrać ustawienia i ułatwienia dostępu. Na liście pojawi się między innymi klawiatura. Trzeba w nią kliknąć, aby wyskoczyło okienko z opcją użycia klawiatury ekranowej. Jest jeszcze szybszy sposób na jej włączenie. Wystarczy zastosować kombinację klawiszy Windows + CTRL + O. Niestety sposób ten wymaga oczywiście sprawnej klawiatury fizycznej.

wtyki bananowe

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Darmowy program do aktualizacji sterowników – który wybrać?
Program do przycinania muzyki – lista najlepszych aplikacji
Darmowy program do odzyskiwania danych – który wybrać?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Darmowy program do odzyskiwania danych – który wybrać?