bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

jak wyczyścić komputer
Komputery

Jak wyczyścić komputer?

Systematyczne czyszczenie komputera pozwala na zachowanie go w świetnym stanie na lata. Jak wyczyścić komputer z kurzu i jak usunąć z niego niepotrzebne programy i pliki? Sprawdź porady!

Dlaczego czyszczenie komputera jest takie ważne?

Wielu z nas zapomina o tym, jak ważne jest regularne czyszczenie swojego komputera stacjonarnego lub laptopa. Warto pamiętać o tym, że to urządzenia, które każdego dnia narażone są na zanieczyszczenie – zarówno to fizyczne, jak i wirtualne.

Brak czyszczenia komputera może doprowadzić do poważnych problemów, a przez to także do sporych kosztów związanych z jego naprawą. Czym może skutkować brak dbania o sprzęt komputerowy?

Skutki braku czyszczenia komputera:
– Przegrzewanie się komputera – wynika z osadzonego na podzespołach kurzu, co przyczynia się do problemów z odprowadzaniem ciepła.
– Głośne działanie wentylatorów – związane jest z przegrzewaniem się podzespołów. Jednocześnie wentylacja nie jest efektywna ze względu na zanieczyszczenie wnętrza komputera.
– Powolne działanie komputera – dotyczy to zarówno przegrzewania się sprzętu, jak i nadmiaru plików i programów, które spowalniają system.
– Zawieszanie się i samoczynne wyłączanie komputera – urządzenie jest nadmiernie nagrzane, brakuje mu pamięci, która zajęta jest przez zbędne programy.
– Możliwość uszkodzenia komponentów komputera – na skutek nadmiernej temperatury, zwarć wywołanych przez zabrudzenia lub wilgoć.

Dowiedz się, jak zresetować komputer

Jak wyczyścić komputer?

Swój komputer można wyczyścić na dwa sposoby – z kurzu i z innych zabrudzeń oraz ze zbędnych plików i programów, które zajmują dużo pamięci.

Sprawdź, jak wyczyścić komputer stacjonarny i laptop tak, aby mogły one służyć jak najdłużej!

Czyszczenie komputera z kurzu

Kurz oraz inne zabrudzenia przedostające się do wnętrza komputera mogą spowodować sporo strat. Należy zatem pamiętać o regularnym usuwaniu zabrudzeń zewnętrznych z urządzenia i od czasu do czasu również z jego środka.

Czyszczenie komputera z osadzonego na nim kurzu nie jest skomplikowane, jednak wymaga odpowiednich produktów. Do prac przydadzą się:
– Sprężone powietrze w puszce,
– Pędzelek,
– Niepyląca ściereczka, na przykład z mikrofibry.

Należy też pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do czyszczenia komputera zawsze wyłączyć go z prądu!

Jak wyczyścić komputer stacjonarny?

Najłatwiej wyczyścić komputer stacjonarny, ponieważ zapewnia on znacznie łatwiejszy dostęp do podzespołów w porównaniu do laptopa.

W pierwszej kolejności należy oczyścić obudowę z kurzu, a potem zdjąć ją z komputera. Następnie należy usunąć kurz z elementów, korzystając ze sprężonego powietrza, pędzelka i ściereczki. Gdy zabrudzenia są znaczne, na przykład kurz znajduje się w wentylatorze, można dodatkowo go wymontować i wyczyścić oddzielnie.

Jak wyczyścić komputer osobisty, czyli laptopa?

Więcej problemów może sprawić czyszczenie laptopa, ponieważ konieczne jest jego rozkręcenie. Po odsłonięciu płyty głównej urządzenia z wentylatorem należy dokładnie oczyścić komponenty.

W laptopach często brudzi się też klawiatura. Najlepiej odwrócić komputer i potrząsając usunąć większe zabrudzenia, a potem zastosować sprężone powietrze. Nie zaleca się podważania i wyjmowania klawiszy, ponieważ można je uszkodzić. Warto także wyczyścić porty, przedmuchując je sprężonym powietrzem.

Czyszczenie systemu komputera

Niepotrzebne programy, ciasteczka czy pliki tymczasowe mogą spowalniać działanie komputera. Jak wyczyścić komputer ze zbędnych plików?

Zbędne pliki można usuwać ręcznie, a programy za pomocą funkcji „Dodaj lub usuń programy”. Do oczyszczania dysku można również zastosować wbudowaną w system Windows funkcję, który usuwa niepotrzebne aplikacje, dokumenty, pliki tymczasowe.

W dokładniejszym czyszczeniu mogą być też pomocne programy jak:
– CCleaner,
– Wise Disk Cleaner,
– AdwCleaner.

Warto więc pamiętać o regularnym czyszczeniu swojego komputera, by korzystać z niego bez problemów!

Dowiedz się, jak sprawdzić parametry komputera