bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

drukarka laserowa czy atramentowa
Komputery

Drukarka laserowa czy atramentowa?

W obecnych czasach posiadanie drukarki jest czymś absolutnie niezbędnym. Wynika to choćby z faktu, że większość podań i oficjalnych dokumentów przygotowujemy na komputerze, a nie ręcznie. Dodatkowo przez internet możemy uzyskać różne dokumenty mające moc urzędową, które trzeba przelać na papier zanim będą mogły zostać użyte. Często pojawia się pytanie czy lepsza dla domu będzie drukarka laserowa czy atramentowa? W dzisiejszym poradniku postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie, zarówno z perspektywy użytkownika domowego jak i pracownika firmy.

Drukarka laserowa czy atramentowa – co wybrać do domu?

Chcąc posiadać domową drukarkę zazwyczaj decydujemy się na rozwiązanie atramentowe. Wynika to z kilku przyczyn, które mają znaczenie dla wykorzystania urządzenia do celów prywatnych. Przede wszystkim maszyna taka ma możliwość druku w kolorze. Potrafi to robić praktycznie 99% drukarek atramentowych dostępnych obecnie na rynku. Jaką daje to korzyść użytkownikowi domowemu? Głównie chodzi o wydruk zdjęć, zarówno na standardowych kartkach A4, jak również na papierze fotograficznym. Stąd też mało kto ma wątpliwości w kwestii tego, czy lepsza będzie drukarka laserowa czy atramentowa. Gdy nie potrzebna jest nam duża szybkość drukowania bądź kopiowania dokumentów, z urządzenia korzystamy okazjonalnie, to trudno byłoby nam docenić wszystkie zalety drukarek laserowych. Natomiast dużą wadą jest brak możliwości druku w kolorze. Istnieją co prawda rozwiązania laserowe które to potrafią, jednak ich koszt potrafi przyprawić o zawrót głowy.

Jaki laptop do nauki zdalnej?

Drukarka laserowa czy atramentowa do biura?

Jeżeli jesteśmy pracownikiem biurowym, który odpowiedzialny jest za wybór sprzętu drukującego, zapewne wiemy doskonale że w tym przypadku maszyna laserowa będzie o wiele lepszym pomysłem. Jest tak przede wszystkim dlatego, że w firmach najczęściej drukuje się dokumenty, a do tego nie jest potrzebna możliwość druku w kolorze. Ważna jest natomiast szybkość i dokładne odwzorowanie precyzyjnych detali, gdy musimy np. wydrukować skomplikowany arkusz kalkulacyjny. W tym przypadku nie ma wątpliwości czy lepsza jest drukarka laserowa czy atramentowa. Jednak wciąż w biurze powinna znajdować się przynajmniej jedna maszyna drukująca w kolorze, niezależnie jakiego typu. Umożliwia to przelanie na papier dokumentów, arkuszy czy projektów, gdzie bez odwzorowania kolorów trudno byłoby rozróżnić istotne szczegóły. Urządzenia laserowe mają jeszcze jedną bardzo istotną zaletę, jaką jest bardzo długa możliwość drukowania bez wymiany tonera (odpowiednika tuszu w maszynie atramentowej). Ma to znaczenie właśnie wtedy, gdy drukujemy wyjątkowo dużo.

Wybór dostosowany do indywidualnych potrzeb

Pamiętajmy jednak, że nie ma jednej uniwersalnej rady co do wyboru konkretnego rodzaju drukarki. Wszystko zależy od tego co najczęściej przelewamy na papier, jak często korzystamy z urządzenia i jakie zalety są dla nas bardziej istotne. W wielu domach użytkowane są czarno-białe maszyny laserowe, ponieważ istotniejsza jest szybka praca i brak konieczności regularnych wymian tonera, a niekoniecznie możliwość druku w kolorze. Natomiast w wielu firmach znajdziemy urządzenia atramentowe, ponieważ od czasu do czasu istnieje konieczność wydruku kolorowego, a rozwiązania laserowe które to potrafią są wyjątkowo drogie. Wobec tego, czy lepszym wyborem będzie drukarka laserowa czy atramentowa? Zanim zdecydujemy się na zakup, rozważmy wszelkie za i przeciw, które przedstawiliśmy powyżej.

Jak sprawdzić płytę główną komputera?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.