Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle dom

Tanie w użytkowaniu, oszczędne w budowie – wybieramy ekonomiczne projekty domów.

Data publikacji 29 marca 2024

W trakcie selekcji projektu domu, zazwyczaj dostosowujemy konkretny plan do ograniczeń działkowych oraz naszych osobistych upodobań. Warto w tym procesie uwzględnić długoterminową perspektywę. Jak więc wybrać projekt  który nie tylko zapewni wygodne mieszkanie, lecz także będzie oszczędny w trakcie realizacji i późniejszym użytkowaniu? Efektywność energetyczna jest kluczowym parametrem ekonomicznego domu.

Dom przy Cyprysowej 71
Dom przy Cyprysowej 71

Domy oszczędzające energię – jakie parametry muszą spełniać?

Domy oszczędzające energię są zaprojektowane tak, aby zminimalizować jej zużycie w cyklu zaopatrzenia gospodarstwa domowego, głównie w trakcie ogrzewania pomieszczeń. Obecny standard dla takich domów określa parametr EP, który powinien być mniejszy niż 70 kWh/m² rok. Wszystkie dostępne w sprzedaży projekty domów powinny spełniać te wymogi, określone w warunkach technicznych dla budynków (WT 2021). Aby osiągnąć taki poziom, projekt domu musi być starannie wykonany, z wykorzystaniem odpowiednich materiałów, głównie w zakresie izolacji zewnętrznej i stolarki okiennej. Odpowiednie ocieplenie budynku, stosowanie energooszczędnych okien i drzwi oraz wysoki standard wykończenia będą w tym wypadku niezbędne do uzyskania wymaganych wartości. Wykonanie poszczególnych elementów budowanego domu, takich jak montaż stolarki okiennej, który eliminuje mostki termiczne, musi być wykonane precyzyjnie, aby zminimalizować możliwość występowania niechcianej utraty ciepła. Najbadziej pożądanym standardem, jeśli chodzi o wydajność energetyczną, są projekty domów pasywnych lub domy z bilansem zeroenergetycznym, które samodzielnie produkują, zarówno energię potrzebną do ogrzania budynku, jak i tą generującą prąd elektryczny.

Dom przy Olchowej 9
Dom przy Olchowej 9

Jakie projekty nadają się na domy energooszczędne? 

Wybór odpowiedniego projektu domu jest kluczowy dla możliwości ograniczenia zużycia energii. Nie zapominajmy, że dom musi odpowiadać naszym potrzebom, być w zasięgu możliwości naszego finansowania i sprostać warunkom i ograniczeniom działki oraz przepisom dotyczącym zabudowy. Energooszczędne projekty domów powinny być oszczędne we wszystkich aspektach. Nie tylko na późniejszym etapie użytkowania, lecz także w trakcie budowy. Warto zdecydować się na projekty o regularnych kształtach, preferując proste formy oparte na kwadracie lub prostokącie.

Wybierając dobrze uzyskamy nie tylko oszczędny w utrzymaniu budynek, lecz również dom, który nie zrujnuje naszego budżetu już na etapie wykonania.

Unikanie dodatkowych elementów takich jak garaże, czy balkony może również przyczynić się do zmniejszenia strat ciepła. Ma to wymiar ekonomiczny właśnie w tych dwóch aspektach. Taniej wybudujemy dom bez garażu, piwnicy, czy balkonów, mniej tez zapłacimy za jego ogrzanie, na etapie zamieszkania. Dużą rolę w efektywności budynku odgrywa stolarka okienna i drzwi. Okna wysokiej jakości, o parametrze U poniżej 0,9 W/m²K, są gwarantem obniżonych strat ciepła i skutecznego absorbowania promieni słonecznych pozwalających naturalnie dogrzać wnętrze. Projekt domu powinien również zakładać ekologiczne źródła ogrzewania, takie jak gazowe, pompę ciepła lub inne alternatywy wobec paliwa stałego.

Dom przy Słonecznej 18
Dom przy Słonecznej 18

Inne sposoby poprawy energooszczędności

jakie inne działania możemy podjąć, aby nasz dom był jak najbardziej oszczędny energetycznie? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jeden ze sposobów na ograniczenie strat ciepła. System rekuperacji działa w taki sposób, że poprzez ciepło wytwarzane wewnątrz domu ogrzewa powietrze płynące z zewnątrz. Co jeszcze wspomaga korzystny bilans energetyczny budynku? Panele solarne lub instalacje fotowoltaiczne mogą dodatkowo dostarczać ciepłą wodę i energię elektryczną. Przy ich wykorzystaniu możemy znacznie zaoszczędzić na całościowej obsłudze budynku w zakresie dostarczenia energii. Coraz powszechniej stosowany jest również montaż rolet zewnętrznych. Taka dodatkowa bariera również przyczynia się do ograniczenia strat ciepła. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania, takiego jak kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, może zapewnić ogrzewanie o znacznie mniejszej emisyjności, niż w przypadku domu ogrzewanego paliwem stałym. Jeszcze bardziej efektywnym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła.

Projekty domów o niskich kosztach budowy i wysokiej energooszczędności są godne uwagi, zwłaszcza w obliczu coraz większego znaczenia ekologii. Inwestycja w taki dom to nie tylko oszczędność w przyszłości, ale także troska o klimat i naturalne środowisko, a przede wszystkim okolicę, w której wybudowaliśmy dom. Wybór projektu domu energooszczędnego to decyzja, która niesie za sobą nieco zwiększone nakłady finansowe (szczególnie jeśli chodzi o instalacje dodatkowe). Jednak nakłady początkowe szybko się zwracają, a życie w takim domu jest komfortowe i tanie. To najlepszy argument za wyborem domu energooszczędnego.

Materiał zewnętrzny

Jak dodać drukarkę do komputera? Poradnik

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?