Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś
Bezpieczeństwo Sezon festiwali i koncertów

Sezon festiwali i koncertów – jak dba się tam o bezpieczeństwo?

Data publikacji 5 września 2023

Festiwale i koncerty mają charakter imprez masowych, czyli wydarzeń, w których bierze udział duża liczba osób. Zorganizowanie takiego wydarzenia wymaga szeregu skoordynowanych działań, również związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom. Ochrona fizyczna osób i mienia jest więc zadaniem dla profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem, a także posiada zaplecze techniczne. Jak dba się o bezpieczeństwo podczas imprez masowych, np. koncertów i festiwali?

Imprezy masowe – ochrona osób i mienia

Wszystkie wydarzenia o charakterze masowym muszą zostać zabezpieczone – proces zaczyna się od stworzenia planu zabezpieczenia oraz uzyskania niezbędnych zgód na zorganizowanie imprezy. Na tym etapie niezbędne jest sporządzenie kompletnej dokumentacji, a organizator  musi uzyskać opinie o zagrożeniach pożarowych oraz o stanie technicznym miejsca, w którym odbędzie się wydarzenie. 

Organizator musi zapewnić zabezpieczenie wsparcia medycznego i przeciwpożarowego, a także stworzyć szczegółowe procedury bezpieczeństwa. Obowiązkowo należy wyznaczyć osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo, tzw. kierownika ds. bezpieczeństwa. Organizatorzy zwykle całość tych obowiązków powierzają agencji ochrony. Dzięki temu mogą skoncentrować się na innych aspektach organizacji i na promocji wydarzenia.

Ochrona fizyczna osób i mienia na koncertach i festiwalach

Koncerty i festiwale mogą odbywać się w budynkach lub na świeżym powietrzu. Niezależnie od miejsca, należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Teren, na którym odbywa się wydarzenie, powinien być odgrodzony, a przed wejściem tworzy się posterunki oraz punkty kontroli wejść w celu weryfikacji biletów lub upoważnień. W punkcie kontroli umieszcza się często wykrywacze metali lub prześwietlarki RTG, dzięki temu można z łatwością sprawdzić, czy na teren wydarzenia nie są wnoszone żadne niebezpieczne przedmioty.

Ochrona fizyczna osób i mienia na imprezach masowych nie może być realizowana profesjonalnie, jeśli nie ma tam wyszkolonych pracowników ochrony. Zadaniem ochroniarzy jest wykrywanie zagrożeń i natychmiastowe reagowanie na nie. Liczy się tutaj dyskrecja i skuteczność, dlatego ważne jest duże doświadczenie agencji ochrony w zabezpieczaniu imprezy masowej. Ochrona fizyczna w takich miejscach zawsze jest wspierana przez technologię. Funkcjonariusze bezpieczeństwa mają do swojej dyspozycji nowoczesne narzędzia – wymienić można tutaj np. drony lub wieżę monitorującą.

Czego jeszcze nie może zabraknąć na koncertach i festiwalach?

Ochrona imprez polega głównie na zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom, takim jak akty agresji czy wandalizmu. Warto jednak zaznaczyć, że z dużą liczbą osób wiążą się również inne niebezpieczeństwa. Zarządzanie tłumem lub ewakuacją, udzielenie pierwszej pomocy, czy też pomoc w koordynowaniu pracy zespołu organizatora, a nawet przygotowanie terenu do wydarzenia – tym wszystkim mogą zająć się przeszkoleni pracownicy agencji ochrony. Obecność profesjonalnej ochrony podnosi prestiż wydarzenia, a także wpływa na komfort uczestników. Na koniec należy podkreślić, że zadaniem ochrony jest nie tylko ochrona fizyczna osób i mienia, ale również wizerunku organizatora.

Jak dodać drukarkę do komputera? Poradnik

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?