Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś
Bezpieczeństwo Kradzież lub zgubienie telefonu

Kradzież lub zgubienie telefonu – co robić w takiej sytuacji?

Data publikacji 22 maja 2024


Stresuje Cię możliwość utraty smartfona? Podpowiadamy, co zrobić, żeby maksymalnie zabezpieczyć się przed konsekwencjami kradzieży lub zgubienia telefonu i zwiększyć szanse, że odzyskasz urządzenie. Dowiesz się między innymi, jak namierzyć zgubiony lub skradziony telefon oraz jak zgłosić kradzież telefonu na policję i kogo jeszcze warto powiadomić.

Zgłoszenie kradzieży telefonu na policję oraz blokady IMEI i karty SIM

Dzwonisz na swój numer, ale nie słyszysz dzwonka lub nikt nie odbiera? Jeśli smartfon zawieruszył się w domu albo u znajomych, nie musisz się śpieszyć. Przy zgubieniu telefonu w innym miejscu jak najszybciej powiadom jednak operatora i poproś o blokadę karty SIM. Nikt nie będzie mógł wtedy dzwonić z Twojego numeru ani łączyć się z siecią czy wykonywać płatności powiązanych z numerem telefonu. 

Podejrzewasz, że ktoś ukradł Ci smartfon? Nie zwlekaj ze zgłoszeniem kradzieży telefonu na policję. Możesz to zrobić na najbliższej komendzie lub online przez stronę gov.pl. Potrzebne będą Ci dane z dowodu osobistego oraz numer IMEI smartfona (znajdziesz go m.in. w umowie sprzedaży lub na pudełku, widzi go też Twój operator). Po zgłoszeniu numer IMEI zostanie zablokowany i z telefonu nie będzie można skorzystać w żadnej sieci w Polsce.

Skradziony lub zgubiony telefon – co robić dalej?

Najważniejsze kroki masz już za sobą. Na wszelki wypadek możesz też:

  • Zgłosić numer IMEI do bazy skradzionych smartfonów na stronie kradzionytelefon.pl. Korzystają z niej lombardy i jest dostępna dla każdego, kto chce sprawdzić, czy nie kupuje kradzionego sprzętu.

  • Poinformować bank o kradzieży/zgubieniu telefonu. Nastąpi wtedy blokada płatności mobilnych i portfeli cyfrowych.

  • Zmienić wszystkie hasła zapisane na smartfonie (zwłaszcza do maila, serwisów społecznościowych i innych miejsc, w których są Twoje wrażliwe dane lub można w nich dokonywać płatności).

  • Zdalnie skasować dane z pamięci smartfona, wylogować się z kont Google/Apple lub przekazać wiadomość na telefon dzięki usługom takim jak „Znajdź moje urządzenie” dla Androida i „Znajdź mój iPhone” w iCloud.

Jak namierzyć zgubiony telefon lub skradzionego smartfona?

Jeśli chcesz znaleźć smartfon, możesz skorzystać z następujących metod (większość z nich wymaga aktywnej karty SIM, a najczęściej też innych warunków).

  • Wspomniane usługi „Znajdź moje urządzenie” i „Znajdź mój iPhone”. Funkcje muszą jednak być już wcześniej aktywne na telefonie, który powinien być włączony i zalogowany do konta Google/Apple oraz mieć uruchomione transfer danych i lokalizację.

  • Lokalizacja przez GPS i odpowiednią aplikację, włączoną na zgubionym telefonie (np. program antywirusowy). Możliwość taką oferują też mapy Google, jeśli włączony jest nie tylko GPS, lecz także opcja „Twoja oś czasu”. 

  • Namierzanie po sygnale z karty SIM przez operatora. Łatwiej w ten sposób znaleźć telefon z kartą eSIM, bo modułu nie da się tak łatwo usunąć bez uszkadzania urządzenia jak plastikowej karty SIM. Wirtualna karta eSIM jest lepszym zabezpieczeniem na wypadek kradzieży lub zgubienia telefonu, dlatego jeśli jeszcze z niej nie korzystasz, warto rozważyć zmianę. Tym bardzie że eSIM oferuje też inne korzyści, a u części operatorów, na przykład w Orange Flex, eSIM jest dostępny za darmo i z wygodną aktywacją w aplikacji (dowiedz się więcej na https://flex.orange.pl/uslugi/esim). 

  • Lokalizacja po numerze IMEI. Jest to ostateczna opcja, z której może korzystać tylko policja we współpracy z operatorem. 

Dlaczego warto skorzystać z Orange Flex z eSIM?

Usługa Orange Flex z eSIM to nie tylko większe bezpieczeństwo w razie kradzieży lub zgubienia telefonu, lecz także dodatkowe korzyści. Co daje Ci wirtualna karta SIM?

  • Wygodnie ściągniesz eSIM na urządzenie bez czekania na kuriera;

  • Możesz korzystać z kilku różnych numerów na tym samym telefonie;

  • eSIM w Orange Flex jest darmowy nie tylko jako główna, lecz także dodatkowa karta z tym samym numerem – do zegarka, tabletu czy routera;

  • W zależności od wybranego planu w Orange Flex możesz mieć 1, 2 lub nawet 3 dodatkowe karty eSIM z tym samym numerem – za darmo.

Artykuł sponsorowany

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?