bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Przewód a kabel
Bezpieczeństwo

Przewód a kabel – jaka jest różnica

Żadne urządzenie elektryczne, instalacja czy maszyna nie mogą funkcjonować bez odpowiedniego okablowania. To dzięki nim możliwe jest przesyłanie sygnałów oraz zasilanie danych urządzeń prądem. Z tego powodu, tak wiele uwagi podczas konstrukcji urządzeń elektrycznych poświęca się odpowiedniemu okablowaniu. Na tym etapie warto jednak wiedzieć, co będzie lepszym wyborem. Przewód, a może kabel?

Czym jest przewód?

Zaczynając od tak postawionego pytania, warto zastanowić się, na czym właściwie polega różnica pomiędzy kablem, a przewodem. Najczęściej słowa te są używane naprzemiennie, co nie jest do końca prawidłowe. Rzeczywistość techniczna ściśle definiuje oba pojęcia, co czyni je zupełnie innymi rzeczami. Różnią się między sobą przede wszystkim budową oraz przeznaczeniem. 

Wracając do samego przewodu, jest to element instalacji elektrycznej, którego celem jest przesyłanie sygnałów oraz prądu wzdłuż określonej drogi. Przewody są wykonywane z materiałów przewodzących jak miedź czy aluminium. Przewód może mieć formę pojedynczej żyły, jednak dużo częściej spotyka się formę poskręcanych ze sobą drutów.

Różnica między przewodem, a kablem

Jak już wspomniano, przewód to pojedynczy drut elektryczny, linka czy forma płaskownika, który jest osłonięty izolacją. Przewód jest najprostszą formą łącznika do przesyłania prądu i sygnałów. Kabel jest z kolei wykonany z jednego lub kilku (a nawet kilkunastu) osobno izolowanych przewodów, które są umieszczone w dodatkowej formie izolacji. Przewody w kablach mogą mieć różne ekranowanie, a izolacja kabla może być wzmacniania dodatkowymi żyłami (np. z innych materiałów jak aluminium czy stal), w celu zyskania lepszych parametrów. Dodatkowo, przewody mogą być zatapiane w dodatkowych powłokach, co czyni je jeszcze bardziej odpornymi na wszelkie uszkodzenia mechaniczne z zewnątrz.

Podsumowując, przewody mogą mieć formę pojedynczych żył materiału przewodzącego prąd. Kable z kolei są złożone z przewodów i w zależności od zastosowania, może być ich od jednego do kilkunastu.

Zastosowanie kabli

W obecnych czasach nie można wyobrazić sobie istnienia cywilizacji bez obecności różnego rodzaju okablowania. Kable koncentryczne czy kable ethernet są jednymi z najczęściej stosowanych rozwiązań. Te pierwsze służą do przenoszenia różnorodnego sygnału, od prądu elektrycznego, przez sygnał radiowy i czy kablówkę. Kable ethernet są najbardziej znane z zastosowania w sieciach komputerowych. To nie jedyne ich zastosowanie. W dobie przemysłu 4.0 coraz istotniejszy staje się przepływ danych i połączenie maszyn z siecią. 

Podsumowując, istnieje znacząca różnica pomiędzy przewodem, a kablem. Z tego powodu nie powinno używać się tych pojęć przemiennie, zwłaszcza podczas rozmowy technicznej. Warto znać poszczególne rodzaje kabli, jak kable kontrolno – pomiarowe, czy ethernet. W ten sposób można poszerzyć swoją wiedzę i w razie konieczności dokonać odpowiedniego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.