bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

redirect 301
Internet

Na czym polega redirect 301?

Redirect 301 to sposób na wysłanie ruchu internetowego ze starego adresu URL na zupełnie nową stronę internetową. Zazwyczaj w przypadku usunięcia danego odnośnika z naszej strony internetowej, po kliknięciu w niego naszym oczom ukaże się komunikat o błędzie 404, który informuje o tym, że zawartość strony została usunięta. Redirect 301 pozwala na przeniesienie osoby klikającej w dany odnośnik na nowy adres URL bez wyświetlania komunikatu o błędzie 404, który w wielu przypadkach może negatywnie wpływać na SEO oraz postrzeganie danej strony internetowej przez osoby, które ją odwiedzają. Jak przekierowanie 301 wpływa na pozycjonowanie naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Czym jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 informuje o tym, że dany adres URL został na stałe przeniesiony w nowe miejsce. Dzięki takiemu rozwiązaniu serwer automatycznie przenosi użytkownika strony internetowej pod nowy adres, bez wyświetlania błędu 404.

Aby zobrazować na czym polega przekierowanie 301 warto posłużyć się przykładem. Załóżmy, że zamierzamy usunąć daną podstronę z naszej strony internetowej. W takiej sytuacji powinniśmy wykorzystać przekierowanie 301, które automatycznie przeniesie użytkownika strony pod nowy adres URL o podobnej lub tej samej tematyce. Jeśli zdecydowalibyśmy się usunąć daną podstronę bez zastosowania redirect 301, użytkownik strony po kliknięciu w dany odnośnik ujrzałby komunikat, który informujący o tym, że dana strona internetowa nie istnieje.

Dla lepszego zrozumienia tematu warto przedstawić również inny przykład. Jeśli w swojej witrynie internetowej posiadamy kilka podstron o tej samej tematyce, to warto rozważyć wybór jednej podstrony, na którą użytkownicy będą przekierowywani po wejściu na pozostałe, z pomocą przekierowania 301. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na pozycjonowanie naszej witryny w wynikach wyszukiwania.

Redirect 301 a SEO

Warto pamiętać o tym, że jakakolwiek ingerencja w strukturę adresu URL może spowodować pogorszenie wyników wyszukiwania naszej strony internetowej. Jeśli zamierzamy usunąć podstronę z naszej witryny, powinniśmy zastosować przekierowanie 301, które pozwoli zachować wszystkie parametry niezbędne do prawidłowego pozycjonowania naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Należy jednak mieć świadomość tego, że zastosowanie przekierowań 301 dla bardzo ważnych podstron może mieć negatywny wpływ na wyniki pozycjonowania. Jeśli zamierzamy wprowadzić gruntowne zmiany struktury strony internetowej, a przy tym zależy nam na utrzymaniu ruchu na stronie, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą SEO.