Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś
Bezpieczeństwo kolory przewodów

Kolory przewodów – jakie są i co oznaczają?

Data publikacji 8 listopada 2021

Montaż instalacji elektrycznej to proces skomplikowany, który wymaga fachowej wiedzy. Warto zlecić to zadanie wykwalifikowanemu elektrykowi, aby w przyszłości uniknąć różnych ewentualnych awarii i spięć oraz innych niespodziewanych wypadków.

Kto decyduje o znaczeniu kolorów przewodów?

Wybór kolorów przewodów nigdy nie jest przypadkowy. Oznaczenia kabli są nieprzypadkowe i podlegają przepisom prawnym. W Unii Europejskiej jest to dokument Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego HD 308 S2:2001, natomiast w Polsce jest to norma PN- HD 308 S2:2007, która wydana jest przez Polski Komitet Normalizacyjny

Norma ta stosowana jest w przypadku instalacji elektrycznych, układów rozdzielczych, do przewodów sznurowych przeznaczonych do odbiorników ruchomych, do zasilania ruchomych i stacjonarnych odbiorników elektrycznych. Od tych norm zależą również kolory przewodów elektrycznych.

Przeczytaj też, jak sprawdzić parametry komputera

Jak dzielą się przewody elektryczne?

W Polsce dopuszcza się różne oznaczenia kabli elektrycznych, a sposób barwienia jest zależny od ilości żył i od kolejności, w której są przewody elektryczne.

Przewody te jedno lub wielożyłowe posiadają określoną liczbę żył oplecionych podwójną warstwą izolacji.Izolacja żyły przewodu ma różne kolory i jest izolacją wewnętrzną, natomiast izolacja wszystkich żył przewodu jest najczęściej biała i używa się jej na zewnątrz.

Instalacje elektryczne napięcia przemiennego podzielić można na trzy rodzaje. Jest to przewód fazowy, który ma oznaczenia L, przewód neutralny z oznaczeniem N i przewód ochrony, który oznaczony jest symbolem PE.

Kolory przewodów i ich znaczenie

Kolory przewodów fazowych L to najczęściej brązowy lub czarny, ale może to być także czerwony, biały lub szary. Jest to uzależnione od ilości żył w przewodzie, a także od producenta. Zabronionym kolorem dla przewodów tego typu są niebieski i żółto- zielony. Przewody te są połączone cewką do transformatora, bezpośrednio. Dotknięcie tego przewodu prowadzi do porażenia elektrycznego, w wyniku którego może dojść do śmierci.

Przewody neutralne N maja kolor niebieski. Przewody te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia elektrycznego. Przewód N jest połączony z punktem neutralny transformatora sieci energetycznej i jest uziemiony.

Kolory przewodów ochronnych z oznaczeniem PE maja kolory żółto- zielone. Ma on za zadanie chronić człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym. Kolory przewodów żółto- zielonych mówią o tym, że połączone są one z ziemią w sensie dosłownym, a przewód, który wychodzi z mieszkania kończy się w bednarce albo na drucie. W przypadku, kiedy nie ma połączenia z ziemią, przewód ten jest połączony z przewodem neutralnym Nw rozdzielnicy bezpiecznikowej mieszkania.

Kolory przewodów w przypadku prądu stałego

Jeśli chodzi o prąd stały to kolory mogą być czerwone, w przypadku przewodów z plusem, a w przypadku przewodów z minusem są one czarne albo niebieskie.

Przestrzeganie zasad dotyczących odpowiedniej kolorystki zapewnia bezpieczeństwo nie tylko osobom, które zajmują się instalacjami elektrycznymi ale także wszystkim, którzy będą korzystać z oświetlenia.

Może się również zdarzyć tak, zwłaszcza w przypadku starych kabli, że nie różnią się pomiędzy sobą kolorami. Wówczas, za pomocą taśmy izolacyjnej odpowiedniej barwy, okleja się końcówkę przewodu.

W starszych instalacjach przeznaczenie żyły przewodu może być inne jak obecnie. Były to przewody ochronno- neutralne, czyli żółto- zielone z oznakowaniami PEN, a także przewód zerowy, który był w kolorze niebieskim.

Jak dodać drukarkę do komputera? Poradnik

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?