bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

smartwatch
Lifestyle

Dlaczego warto kupić smartwatch?

Chociaż miłośnicy tradycyjnych zegarków rzadko dają się przekonać do przetestowania urządzeń typu smartwatch, to jest to bardzo popularne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Taki nowoczesny zegarek jest bardzo praktyczny, a dzięki zróżnicowanej ofercie można wybrać zarówno sportowy, jak i elegancki model.

  1. Co to jest smartwatch?
  2. Jak działa smartwatch?
  3. Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?
  4. System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Warto więc zainteresować się możliwościami smartwatchów, bo nawet jeżeli nie zastąpią eleganckiego zegarka na specjalne okazje, to mogą ułatwić wiele codziennych spraw. W dodatku zarówno design, jak i możliwości takich zegarków są nieustannie rozwijane, dzięki czemu wiele dostępnych obecnie modeli (szczególnie jeżeli chodzi o smartwatche takich firm jak Apple lub Samsung) może konkurować z tradycyjnymi zegarkami.

Co to jest smartwatch?

Smartwatch na pierwszy rzut oka przypomina zwykły zegarek. Pokazuje godzinę i datę, a więc spełnia funkcję, do której zegarki zostały zaprojektowane. O ile jednak na tym kończą się możliwości większości zegarków, to w przypadku smartwatchów są one nieograniczone. Już teraz większość producentów wyposaża elektroniczne zegarki w krokomierze, pulsomierze, latarkę, bluetooth i inne funkcje. Dodatkowo pozwalają one pisać oraz odczytywać SMS/MMS, a także (jeżeli kupi się zegarek z taką funkcją) wykonywać połączenia telefoniczne. Dużą zaletą zegarków typu smartwatch jest to, że nawet jeżeli producent nie przewidział tego, że użytkownik może potrzebować jakiejś nietypowej funkcji, to można ją dodać dzięki specjalnym aplikacjom. Dzięki temu można używać smartwatcha do sterowania odtwarzaczem muzycznym (na przykład popularną aplikacją Spotify), korzystać z niego jako pilota do zdalnego robienia zdjęć telefonem, sprawdzać wiadomości email lub oglądać zdjęcia.

Oczywiście, nie wszystkie te funkcje są potrzebne i niezależnie od parametrów podzespołów zastosowanych w zegarku warto pamiętać, że pewnych ograniczeń nie da się przeskoczyć (na przykład niewielkiego ekranu). Tym samym oglądanie zdjęć lub czytanie dłuższych wiadomości na niewielkim ekranie zegarka może być niewygodne. Nie ulega jednak wątpliwości, że możliwość odebrania telefonu przy pomocy zegarka to duże udogodnienie, szczególnie jeżeli telefon znajduje się na dnie torebki lub plecaka. Podobnych zastosowań można znaleźć więcej, w zależności od preferencji użytkownika.

Jak działa smartwatch?

Prawie każdy smartwatch do prawidłowego działania wymaga sparowania z telefonem. Dzięki temu można odblokować wiele funkcji (na przykład odbieranie połączeń), a także cieszyć się synchronizacją wszystkich zbieranych danych (przebyty dystans, czas snu). Jeżeli się tego nie zrobi, smartwatch sprawdzi się tylko do podstawowych zastosowań. Na szczęście sama synchronizacja urządzeń jest prosta i trwa tylko kilka minut. Dodatkowo nowe smartwatche wyposażone są w złącza SIM. Dzięki temu mogą całkowicie zastąpić telefon. Smartwatche ułatwiają korzystanie z nawigacji (większość z nich ma wbudowany moduł GPS), pozwalają kontrolować jakość snu oraz przypominają o aktywności (jeżeli użytkownik nie zmienia pozycji, elektroniczny zegarek może zawibrować w ramach przypomnienia).

Jakie funkcje powinien posiadać dobry smartwatch?

Każdy użytkownik ma inne potrzeby, dlatego nie da się określić, jaki powinien być idealny smartwatch. Dla miłośnika sportów ekstremalnych najważniejsze mogą okazać się takie funkcje jak wodoszczelność, wytrzymałość na wstrząsy i upadki oraz możliwość wysłania sygnału alarmowego. Dla kogoś, kto pracuje na wysokim stanowisku, ważniejsze będą elegancki wygląd, możliwość odbierania połączeń oraz długi czas pracy na baterii. W związku z tym warto porównać kilka różnych zegarków i sprawdzić opinie na ich temat. Największym zainteresowaniem cieszą się smartwatche marki Apple, które mają ciekawy design. W dowolnym momencie można wymienić w nich pasek (dostępne są paski z różnych materiałów i w różnych kolorach), dzięki czemu jeden zegarek będzie pasował do wszystkich kreacji. Warto również zwrócić uwagę na smartwatche Samsung, które mają wygląd zbliżony do tradycyjnych zegarków. Podobną serię przygotowała firma Huawei. Kupując smartwatch w sklepie Neonet, warto wybrać taki model, który będzie się chciało później nosić. Nie bez znaczenia jest też czas pracy na baterii, zwłaszcza jeżeli ktoś chce korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji. Starsze smartwatche często wymagały ładowania już po kilkunastu godzinach użytkowania, co było bardzo niepraktyczne podczas podróży.

System operacyjny w smartwatchu – jakie są dostępne?

Chociaż wybór systemu operacyjnego smartwatcha nie ma obecnie większego znaczenia (zegarek z Androidem można zazwyczaj sparować z iPhone’m, co działa również w drugą stronę), to dla niektórych użytkowników taka informacja może być istotna. Początkowo smartwatche dostępne były tylko w dwóch wariantach: zegarki pracujące pod kontrolą Apple iOS oraz Android. Z czasem rodzina smartwatchów poszerzyła się o zegarki korzystające z Windowsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.