Strona główna
Bezpieczeństwo
Tutaj jesteś

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

12 listopada 2020

Należy mieć świadomość, że wirtualny świat jest obecnie tak samo ważny, jak rzeczywisty. W internecie można bez żadnego problemu znaleźć informację praktycznie na każdy temat. Bardzo ważne jest jednak bezpieczeństwo w sieci. Nie wszyscy pamiętają o podstawowych zasadach dotyczących korzystania z internetu.

Postaw na unikalność i dywersyfikację haseł

Osoba, która posiada hasło adam1234 nie powinna ustawiać praktycznie wszędzie haseł z wspomnianym słowem kluczowym np. adam12, adammazur12. Koniecznie trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że haker, który zna tylko jedno słowo nie będzie miał większego problemu ze złamaniem pozostałych haseł danego użytkownika.

Jak wiadomo prawdziwe problemy mogą zacząć się w momencie, gdy haker uzyska dane dostępowe do skrzynki pocztowej czy profilu na portalu społecznościowym. Rekomendowane jest stworzenie jednego bardzo silnego hasła, a następnie generowanie haseł. Godny uwag jest fakt, że wystarczy zaledwie 10 sekund, by złamać hasło składające się z sześciu znaków bez żadnych cyfr czy znaków specjalnych.

Nie powinno się korzystać z publicznych sieci Wi-fi

Warto mieć świadomość, że w niezabezpieczonej i publicznej sieci bezprzewodowej jest zdecydowanie więcej zagrożeń niż mogłoby się wydawać. Korzystanie z tego rodzaju sieci nie jest rekomendowane osobom, które nie wiedzą w jaki sposób można się zabezpieczyć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z sieci komórkowej.

Nie powinno się pobierać plików z podejrzanych źródeł

Można zaobserwować, że u osób starszych, a także nieposiadających większej wiedzy na temat bezpieczeństwa wyskakuje mnóstwo reklam, a także zupełnie niepotrzebnych toolbarów. Ponadto bardzo duża liczba ludzi pobiera programy czy gry z niesprawdzonych źródeł. W ten sposób do komputera dostają się wirusy, które mogą nie tylko i wyłącznie czytać znaki z klawiatury, ale również oddziaływać na działanie systemu czy kraść istotne dane o danym użytkowniku. Godny uwagi jest fakt, że hakerzy coraz częściej kradną dane w celu szantażowania.

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzieci są szczególnie narażone na różnego rodzaju zagrożenia ze strony internetu. Rodzice powinni przede wszystkim pilnować aktywności swoich dzieci w sieci, a także reagować w przypadku, gdy wydarzy się coś niepokojącego. Rekomendowane jest bardzo dokładne wyjaśnienie dzieciom, co dokładnie jest akceptowalne, a czego nie powinny pod żadnym pozorem robić. Godny uwagi jest fakt, że z roku na rok coraz młodsze dzieci korzystają z internetu.

Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie blokad rodzicielskich np. przed witrynami internetowymi przeznaczonymi dla osób dorosłych. Należy również przypominać dzieciom, aby informowały za każdym razem, gdy cokolwiek w internecie je zaniepokoi. W ten prosty sposób rodzic może zyskać możliwość bardzo szybkiego zareagowania. Nie można pozwalać dzieciom na nawiązywanie znajomości tylko przez internet. Stwarza to bowiem zdecydowanie większe zagrożenie niż mogłoby się wydawać.

Rodzice muszą oczywiście pamiętać, że obecność dzieci w internecie jest praktycznie nieunikniona. Internet wykorzystywany jest przede wszystkim w szkole. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie uświadomienie dziecka o potencjalnych zagrożeniach.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Rekomendowane jest korzystanie z najbardziej aktualnych programów antywirusowych. Należy zatem wybierać tylko i wyłącznie sprawdzone oprogramowanie. Nie można oczywiście zapomnieć o systematycznym skanowaniu komputera pod względem złośliwego oprogramowania czy wirusów. Warto zawsze sprawdzać czy strona internetowa, z którą chce się połączyć będzie posiadała certyfikat SSL. W ten sposób można mieć całkowitą pewność, że serwer, z którym jest łączenie w danym momencie, jest tym odpowiednim. Z kolei IP nie zostało pod żadnym pozorem podmienione. Koniecznie należy również zdawać sobie sprawę, że dzięki wspomnianym certyfikatom SSL transakcje internetowe będą zdecydowanie bezpieczniejsze.

wtyki bananowe

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Cyberbezpieczeństwo dla firm: Jak chronić swoje dane przed atakami?
Bezpieczne zakupy online: Jak chronić swoje dane finansowe?
Poradnik dla rodziców: Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Poradnik dla rodziców: Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieci w sieci?