bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Integracje w sklepie internetowym
Internet

Integracje w sklepie internetowym – wydatek czy udogodnienie?

Stworzenie w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego to nie tylko zaprojektowanie witryny w zgodzie z teorią User Experience, ale także wykorzystanie pełnego potencjału usług zewnętrznych. Żaden biznes nie działa w próżni, a to, o czym musimy zadecydować to sposób, w jaki włączymy te funkcjonalności do naszego sklepu. Integracje – wydatek, czy udogodnienie?

Czym są integracje w sklepie online?

Integracja w sklepie online to połączenie naszego internetowego biznesu z zewnętrznymi i wewnętrznymi, niezależnymi systemami, które ułatwiają podróż klienta po naszym sklepie, ale także optymalizują procesy biznesowe oraz zwiększają potencjał sprzedażowy.

Przykładem popularnych integracji zwiększających zadowolenie z użytkowania naszego sklepu są usługi płatności. W przeszłości po zakupie online, klient otrzymywał numer konta, na który należy wykonać przelew. Dzisiaj płatność może być wykonana automatycznie z poziomu sklepu, wykorzystując jedną z wielu nowoczesnych form płatności online. Równie istotne, tym razem z perspektywy naszych wyników, są integracje z zewnętrznymi platformami sprzedażowymi – takimi jak Allegro, czy Ebay. Silnik PrestaShop zapewnia też możliwość integracji sklepu z wewnętrznymi systemami – ERC, czy CRM. 

Dlaczego trzeba zintegrować nasz sklep z dodatkowymi usługami zewnętrznymi? 

Integracja sklepu z innymi usługami może wydawać się niepotrzebnym wydatkiem. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że obecnie, w dobie dużej konkurencyjności to właśnie ułatwienia zapewnione naszym klientom zwiększają szansę to, że wrócą oni do nas ponownie. Każdy klient doceni możliwość jednoczesnego porównania tego samego produktu w innych sklepach,  automatycznego zalogowania się za pomocą serwisu społecznościowego, wyboru sposobu przesyłki, lub sposobu płatności.

Po stronie przedsiębiorcy integracje również dają wiele korzyści. Zintegrowanie biznesu online z systemami zarządzania zasobami i oprogramowaniem wspierającym obszar marketingu zwolni nas z obowiązku wykonywania wszelkich zadań ręcznie – to zapewni więcej czasu na rozwój firmy i oczywiście mniej kosztów. 

Jak wdrożyć nowe integracje w sklepie online 

Wdrożenie nowych integracji w naszym sklepie różni się od siebie. Jednym z najlepszych sposobów jest stworzenie sklepu na bazie silnika PrestaShop, co znacznie ułatwi proces i zapewni pełen komfort łatwego zintegrowania naszej witryny z dowolnymi usługami zewnętrznymi. Obecnie PrestaShop zapewnia kilkaset integracji i daje komfort związany z możliwością zarządzania każdą z nich osobno.