bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Hosting
Internet

Hosting – co warto o nim wiedzieć?

Hosting to pojęcie, które często się pojawia, ale nie dla każdego jest jasne. Tymczasem każdy, kto jest właścicielem strony internetowej lub udostępnia usługę online, musi korzystać z hostingu. Wyjaśniamy zatem, co się kryje za tym określeniem.

Wszystkie zasoby, jakie możemy znaleźć w internecie, muszą korzystać z jakiegoś hostingu. Inaczej nie byłyby dostępne dla odbiorców. Hosting ma więc kluczowe znaczenie dla całego internetu i dla wszystkich, którzy mają strony internetowe, oferują usługi online lub w inny sposób korzystają z możliwości sieci www.

Czym jest hosting?

Dostęp do zasobów internetu o dowolnej porze jest możliwy właśnie dlatego, że dany właściciel strony internetowej wykupił miejsce na serwerze, czyli właśnie hosting www. Istotne jest to, że serwer jest na stałe podłączony do internetu przez całą dobę i wraz z innymi serwerami znajduje się w serwerowni. Hosting jest udostępnieniem klientowi konkretnej przestrzeni dysku serwera i innych jego zasobów.

Gdzie wykupić hosting?

Skoro wiadomo już, czym jest hosting, warto wyjaśnić, gdzie można wykupić taką usługę. Tak naprawdę hosting jest szeroko dostępny. Oferuje go większość dobrych dostawców usług internetowych. Niekiedy hosting jest proponowany w pakiecie na przykład z domeną i certyfikatem SSL lub na okres próbny. Wszystko zależy od dostawcy. Istotne jest to, żeby wybór hostingu nie był dziełem przypadku. Trzeba dobrać hosting do potrzeb naszego przedsięwzięcia internetowego. 

Jakie są rodzaje hostingu?

Hosting hostingowi nierówny, ponieważ tak naprawdę mamy do czynienia z różnymi rozwiązaniami hostingowymi. Najpowszechniejszy, ale i z największymi ograniczeniami jest hosting współdzielony. Już sama nazwa sugeruje, że dzielimy przestrzeń serwera i jego zasoby z innymi klientami dostawcy usług internetowych. Taki hosting jest dobry na początek, ale w przypadku rozwoju portalu i zyskaniu bardzo dużego ruchu, najlepszy będzie serwer dedykowany. Wtedy wynajmujemy cały serwer tylko dla siebie i możemy go dowolnie konfigurować. Pośrednim rozwiązaniem jest serwer VPS, gdzie również dzielimy maszynę z innymi użytkownikami, ale otrzymujemy gwarancję odpowiednich parametrów. 

Wybór hostingu – na co zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy hosting? Tak naprawdę zależy to od rodzaju wybranego hostingu. Przy współdzielonym przyda się jak największa przestrzeń dyskowa i brak limitu transferu. Przy VPS trzeba dobrać starannie parametry serwera i sprawdzić, jakie otrzymujemy gwarancję zasobów. Natomiast serwer dedykowany pozwala tak naprawdę na najwięcej zmian i instalowanie własnych aplikacji, a przy tym jest najwydajniejszym rozwiązaniem.

Bez dobrego hostingu nie może działać żaden serwis internetowy czy usługa internetowa, jak również poczta www itd. Uruchamianie jakiegokolwiek projektu internetowego warto zatem zacząć od znalezienia dobrego hostingu, bo to podstawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.