Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Czym kierować się przy kupnie smartfona

Czym kierować się przy kupnie smartfona?

Data publikacji 25 sierpnia 2021

Rynek telefonów komórkowych jest ogromny. Wybór smartfonów jest tak wielki, jak nigdy wcześniej, nic więc dziwnego, że wielu z nas ma zagwozdkę, jak wybrać telefon idealny dla siebie. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze smartfona?

Telefony używane

W 2021 roku ceny wszelkiej elektroniki poszybowały w górę i nic nie wskazuje na to, że się to zmieni. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup używanych telefonów komórkowych. Taka opcja ma wiele zalet, które sprowadzają się do czegoś więcej, niż tańszej ceny. Przede wszystkim, wybór takiego telefonu jest ekologiczny – korzystamy z zasobów już wyprodukowanych, zamiast kupować (a później wyrzucać) nowy telefon, a co za tym idzie, zmniejszamy ilość elektrośmieci będących dzisiaj poważnym i coraz głośniejszym problemem.

Nowe telefony

Zakup nowego telefonu również ma swoje zalety: smartfon prawdopodobnie posłuży nam dłużej, mamy na niego gwarancję, ale jest też, często znacznie, droższy. Wielokrotnie po czasie okazuje się, że dany model nie do końca był wart swojej ceny.

Nowy czy używany?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wybór telefonu pod tym względem powinien być indywidualny, zastanówmy się, jakie są nasze potrzeby i czy spełniałby je bardziej telefon używany, czy też nowy. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie musisz rezygnować z dobrej ceny na rzecz ich stanu – tanio telefony znajdziesz na Pokato.pl, zarówno nowe, jak i używane. Jeśli sytuacja jest odwrotna i masz telefon, który chciałbyś sprzedać, w serwisie bezproblemowo wystawisz ogłoszenie i co ważne zrobisz to absolutnie za darmo.

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Ekran w znaczącym stopniu wpływa na komfort użytkowania telefonu. Dzisiaj znaczna ilość smartfonów wyposażona jest w duży ekran, powyżej 5,5 cala. Większe telefony cechują się oczywiście większą czytelnością, przejrzystością, jednak są mniej poręczne, trudno je trzymać jedną ręką, a duży ekran zużywa więcej baterii. Będą dobre dla osób, które np. czytają e-booki na telefonie lub na nim pracują czy wykonują inne „bardziej zaawansowane” czynności. Mniejsze telefony są poręczne, ale wybór w ich przypadku jest trochę mniejszy. Będą dobre dla osób, które telefonu nie używają jako urządzenia  wielofunkcyjnego, a korzystają tylko z  jego podstawowych funkcjach. Kolejną istotną kwestią jest rozdzielczość, czyli ilość wyświetlanych na ekranie pikseli. Wysoka rozdzielczość będzie dobra dla fanów jakości, którzy używają telefonu chociażby do oglądania filmów, seriali. Jeśli telefon jest używany sporadycznie, to jego rozdzielczość nie będzie miała dla nas większego znaczenia.

System operacyjny

Systemów operacyjnych jest trochę, ale w telefonach nowszej generacji mamy do czynienia z Androidem i IOS. Najpowszechniejszy z nich to Android, jego zaletami są m.in. duże możliwości personalizacji czy otwarty system. IOS występuje wyłącznie na urządzeniach Apple, jest niezwykle szybki i intuicyjny, ciągle aktualizowany i ulepszany, natomiast najlepszą kompatybilność ma z urządzeniami Apple.

Aparat

Dla przeciętnych użytkowników aparatu w smartfonie, optymalną opcją będzie około 13 megapikseli, natomiast jeśli często robisz zdjęcia, zainwestuj w telefon z większą ilością Mpix i dobrymi dodatkowymi opcjami, takimi jak tryb nocny, autofokus, obiektyw szerokokątny, teleobiektyw itd.

Pamięć RAM i użytkowa

Co do pamięci użytkowej, tu ponownie sprawdzi się zasada: im większe potrzeby, tym więcej. Standardem jest 32 gigabajtów, ale jeśli pobierasz sporo aplikacji, przechowujesz dużo plików, robisz sporo zdjęć, to zdecydowanie zalecana jest większa pamięć. RAM wpływa na ogólną płynność systemu, a więc i na to, ile operacji telefon może wykonywać jednocześnie.

Teraz już wiemy na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu. Wiemy również, jakie zalety ma zakup nowego jak i używanego urządzenia, a wyboru pomiędzy jednym, a drugim musimy dokonać już sami, najlepiej przeglądając ogłoszenia na bezpłatnych portalach jak Pokato.pl

Jak dodać drukarkę do komputera? Poradnik

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?