bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

presta shop
Oprogramowanie

Czy PrestaShop to odpowiednie oprogramowanie dla początkujących przedsiębiorców?

Pandemia tylko jeszcze przyspieszyła to, co już od kilku lat stawało się coraz bardziej widoczne. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy w internecie. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego “Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2020”, w 2020 roku aż 17,6 miliona Polaków w wieku 16-74 lat dokonało przynajmniej jednego zakupu online. W ciągu czterech lat liczba takich osób wzrosła o 19 punktów procentowych. Posiadanie dobrze funkcjonującego sklepu internetowego stało się więc dla przedsiębiorców elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczną działalność w większości branż. Jednym z najpopularniejszych typów oprogramowania sklepów internetowych jest PrestaShop. Czy to rozwiązanie jest dobre dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z e-commerce? Czy w popularnych social media możemy liczyć na pomoc specjalisty od PrestaShop? Przyjrzeliśmy się ułatwieniom, jakie twórcy oprogramowania przygotowali dla takich osób.

PrestaShop – jakie korzyści z tego oprogramowania będą mieć nowicjusze w e-commerce?

PrestaShop jest oprogramowaniem typu open-source. Oznacza to, że każdy ma dostęp do jego kodu, można z niego korzystać za darmo. To na pewno okoliczność, która będzie zachęcać do tego rozwiązania osoby, które dopiero rozpoczynają działalność w internecie. I choć możliwość bezpłatnego użytkowania wcale nie oznacza, że nie będzie trzeba zainwestować w nie nieco pieniędzy – o tym więcej w drugiej części artykułu – to jednak opcja darmowego korzystania z pewnością będzie dużym plusem dla wielu osób. Wystarczy pobrać oprogramowanie z oficjalnej strony i zainstalować je na serwerze.

Dużym atutem PrestaShop z punktu widzenia nowicjusza będzie intuicyjny interfejs. Obsługa oprogramowania nie powinna sprawić nikomu większych kłopotów, przynajmniej jeśli chodzi o podstawowe funkcje, niezbędne do rozpoczęcia sprzedaży. Tutaj zaletą jest także popularność tego systemu. Dzięki niej w sieci łatwo znaleźć porady dotyczące poszczególnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem oprogramowania. Nie brakuje też grup na Facebooku, gdzie osoby korzystające z PrestaShop dzielą się swoimi opiniami i doświadczeniami. Łatwo również znaleźć specjalistę, który pomoże w rozwiązaniu problemów – choć oczywiście wówczas trzeba będzie już liczyć się z pewnym wydatkiem.

Marketing i funkcjonalność

PrestaShop jest dobrym wyborem również wtedy, gdy już na starcie działalności e-commerce myślimy o jej rozwoju. Mimo że to darmowe oprogramowanie, oferuje wiele funkcjonalności, które pozwolą rozbudowywać sklep internetowy. Odpowiednie moduły sprawiają, że z tego rozwiązania korzystają nie tylko mali sprzedawcy, ale i sklepy średniej wielkości, a nawet liderzy w niektórych branżach.

Rozwiązania obecne w PrestaShop pomagają również w działaniach marketingowych, co ma duże znaczenie dla początkujących sprzedawców. Często na tym etapie działalności nie chcą oni korzystać z usług profesjonalnych agencji. PrestaShop ułatwi im zarządzanie akcjami promocyjnymi czy bardziej precyzyjne docieranie do klientów.

Potencjalne minusy PrestaShop dla początkujących

Jak każde oprogramowanie, także i PrestaShop ma cechy, które mogą stać się wadami dla początkujących przedsiębiorców. Pewne problemy może sprawić już samodzielna instalacja oprogramowania, dlatego czasami już na tym etapie pojawiają się pierwsze koszty związane z zasięgnięciem porady specjalisty. Konieczne będzie także ponoszenie opłat za hosting.

Problemy mogą się również pojawić na kolejnych etapach. PrestaShop nie oferuje bowiem dedykowanego platformie wsparcia technicznego. Przy kłopotach z ewentualną rozbudową sklepu czy aktualizacjami trzeba będzie wynająć zewnętrznego specjalistę. W praktyce najlepiej sprawdza się wówczas stała współpraca z informatykiem. Minusem może być również… liczba dostępnych opcji. Możliwości, które daje PrestaShop, mogą na początku nieco przytłaczać osobę zupełnie pozbawioną doświadczenia.