bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Bezpieczeństwo w sieci
Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w sieci – sprawdź, jak uchronić się przed zagrożeniami

Internet to potężne narzędzie, które z pewnością ułatwia codzienne funkcjonowanie. Można wykorzystać go do zakupów, nauki, rozrywki czy pracy. Warto jednak pamiętać, że należy robić to wszystko rozsądnie. W sieci bowiem jest wiele zagrożeń, które są niebezpieczne dla danych, finansów i innych ważnych obszarów życia. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tych zagrożeniach i dowiesz się, w jaki sposób możesz się przed nimi ochronić.

Ochrona przed wirusami

Wirusy to jedno z największych zagrożeń. Warto pamiętać, że mowa tutaj nie tylko o wirusach atakujących komputery, ale również telefony i inne urządzenia. Wirus może doprowadzić do wycieku danych i trafienia ich w nieodpowiednie ręce. Jest to zagrożenie, które może powodować również poważne awarie sprzętu lub nawet jego całkowite zniszczenie. Jeśli chcesz chronić swoje dane i sprzęt, skorzystaj z dobrej jakości programu antywirusowego. Chociaż na rynku dostępne są wersje bezpłatne, warto jednak zainwestować i postawić na kompleksową ochronę sprzętu.

Jak wybrać optymalny program antywirusowy? Nie musisz się na tym znać. Polecamy przejrzeć ranking antywirusów i zwyczajnie pokierować się opiniami ekspertów, którzy znają się na tym temacie. My osobiście polecamy program Bitdefender Total Security, złoty środek pomiędzy ceną a wysoką jakością ochrony, którą gwarantuje.

Bezpieczna bankowość

Dostęp do bankowości internetowej ułatwia codzienne funkcjonowanie. Warto jednak mieć na uwadze również to, że jest to możliwość dla złodziei. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci chronić swoje finanse:

  • Ustaw skomplikowane hasło do swojej bankowości elektronicznej, pamiętaj o regularnej zmianie hasła,
  • Nie dziel się swoim hasłem z innymi osobami,
  • Nie klikaj w podejrzane linki, 
  • Używaj programu antywirusowego,
  • Logując się do bankowości, korzystaj jedynie z zaufanych połączeń. Używanie publicznej sieci do zdecydowanie zły pomysł.

Pamiętaj również o tym, że nie każdy kto podaje się przed telefon za pracownika banku, rzeczywiście nim jest. Jeśli dzwoniąca osoba pyta o dane wrażliwe, warto rozłączyć się i skontaktować z pracownikiem banku.

Dziecko w internecie

Internet to również narzędzie, z którego chętnie korzystają najmłodsi. Warto zadbać także o ich bezpieczeństwo w sieci. Najlepszym na to sposobem okaże się zastosowanie programów, które pomagają kontrolować aktywność dziecka w sieci. Takie programy można zainstalować na komputerze, telefonie a także tablecie. Poza tym, istotna jest również rozmowa z dzieckiem. Twoja pociecha powinna wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z internetu, a także jakie są zagrożenia. Warto zadbać o zaufanie, jeśli bowiem dziecko będzie je do Ciebie miało, na pewno zgłosi się z ewentualnym problemem.

Więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na najmłodszych przeczytasz w tym artykule.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Jeśli mowa o bezpieczeństwie w dzieci, nie można zapomnieć również o ryzyku związanych z wyłudzaniem danych. Niestety oszuści mają na to wiele sposobów, warto więc zadbać o zabezpieczenie i przede wszystkim zawsze zachowywać czujność. Dane takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, data urodzenia często wyciekają. Fałszywe formularze to powszechna technika, która jest stosowana właśnie w celu wyłudzenia danych. Pamiętaj, aby nie podawać swoich prawdziwych danych tam, gdzie nie jest to konieczne. Warto również założyć osobną skrzynkę e-mail. Aby chronić swoje dane osobowe:

  1. zakładaj silne hasła i pamiętaj o ich regularnej zmianie,
  2. ustaw dodatkowe potwierdzenia tożsamości w sieci, jak na przykład jednorazowy kod SMS,
  3. korzystaj z trybu incognito.