Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Zarobki programistów — jaki język programowania jest najbardziej opłacalny?

26 czerwca 2023 Zarobki programistów

Laicy używają pojęcia „informatyk” w stosunku do wszystkich osób mających w życiu zawodowym jakąkolwiek styczność z komputerami. Jeśli ktoś odróżnia serwisanta od programisty, to już wykazuje się ponadprzeciętną wiedzą – trudno wymagać, aby jeszcze klasyfikował programistów pod kątem języka, w którym pracują. Nawet przyszli programiści nie zawsze zdają sobie sprawę, jaki wpływ na ich  karierę będzie miało zaangażowanie się w któryś z języków. Sprawdź, ile zarabia programista pracujący w Pythonie, a ile w Javie i gdzie szukać najlepszych ofert pracy.

Najpopularniejsze języki programowania

Wybierając język, w którym chcesz programować, zastanów się przede wszystkim, jakiego rodzaju programy chcesz tworzyć. Poszczególne języki są bowiem stworzone z myślą o różnych zastosowaniach.

Najpopularniejszy wśród studentów jest język JavaScript, który służy głównie do budowania stron internetowych. Nieco mniej chętnych uczy się Pythona, mającego o wiele większe możliwości i stosowanego powszechnie przez największe światowe koncerny. Trzeci w kolejności jest język Java, pomocny w tworzeniu aplikacji. Poza pierwszą trójką znajdują się inne języki, takie jak PHP, SQL czy C++.

Podobnie jak języki służące do komunikacji, także te do programowania mają swoją żywotność – starsze, coraz rzadziej wykorzystywane, są stopniowo spychane na margines i zastępowane swoimi nowymi wersjami lub całkowicie nowymi językami. Z drugiej strony patrząc, specjaliści od „archaicznych” języków mogę niejednokrotnie być bardzo cenienie i poszukiwani.

Trendy na przyszłość: które języki programowania będą rozwijane?

Stosunkowo łatwo jest sprawdzić, jaki język programowania wykorzystuje się najczęściej obecnie. Ale jeśli chcemy mieć pracę na lata, dobrze myśleć przyszłościowo. Które z języków będą popularne za kilka czy kilkanaście lat?

Tak do końca nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Specjaliści wiążą duże nadzieje z Pythonem – językiem dość łatwym i przyjaznym, cechującym się ponadto ogromnym potencjałem. Jednocześnie prognozują oni, że zarówno Java, jak i JavaScript, również mają przed sobą jeszcze długą przyszłość. Zniknąć zupełnie może natomiast popularny jeszcze do niedawna Pascal.

Język programowania a zarobki programisty

Mówiąc o zarobkach programistów jako grupy zawodowej, dokonujemy pewnego uproszczenia. Zagłębiając się w temat, trzeba rozróżnić języki i to na ich podstawie prezentować typowe zarobki.

Najbardziej opłacalnym w Polsce językiem jest obecnie Python. Już na starcie na etacie można dostać ok. 7000 zł brutto, podczas gdy najlepsi zarabiają powyżej 20000 zł. Średnia płaca to ok. 13000 zł. Druga plasuje się Java – nowicjusz również zarobi ok. 7000 zł, ale senior już wyraźnie mniej (ok. 18000 zł). Średnia jest porównywalna z Pythonem (ok. 13000 zł).

Pod kątem zarobków, najsłabiej z głównych języków wypada najpopularniejszy – kodujący w JavaScript junior zarobi ok. 5000 zł, senior ok. 17000 zł a średnie zarobki wynoszą ok. 11000 zł.

Wiele zależy od konkretnej firmy, a także od zdolności programisty. W przypadku umowy B2B każda z kwot jest wyższa, ale należy pamiętać o konieczności odprowadzania podatku dochodowego i składek ZUS.

Gdzie szukać pracy jako programista?

Do poszukiwania pracy na dowolnym stanowisku, w tym również jako programista, najlepiej nadają się specjalistyczne portale. Wśród nich najlepiej wypada GoWork.pl, gdzie można nie tylko wpisać zapytanie, ale także filtrować wyniki zgodnie z kilkoma użytecznymi filtrami, jak również zapoznać się z opiniami o pracodawcach.

Jeśli interesuje cię kariera w konkretnej firmie, odwiedzaj regularnie jej stronę internetową i media społecznościowe w poszukiwaniu informacji o naborze kandydatów.

wtyki bananowe

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kwiaciarnia Internetowa w Gdyni
wtyki bananowe
Dlaczego pendrive reklamowy

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dlaczego pendrive reklamowy