Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś
Komputery Systemy wbudowane

Systemy wbudowane – zaawansowane technologie bliżej niż myślisz

Data publikacji 31 stycznia 2022

Internet Rzeczy staje się powoli stałą częścią codzienności. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, jak właściwie działają zaawansowane urządzenia ułatwiające życie: smartwatche, sprzęt AGD, czujniki w samochodzie? Zajrzyj razem z nami do ich wnętrza i dowiedz się, jak na ich pracę wpływają systemy wbudowane!

Czym są systemy wbudowane?

Systemy wbudowane można w uproszczeniu określić jako rodzaj niewielkich, energooszczędnych komputerów zintegrowanych z urządzeniem. Ich pracą steruje system operacyjny, działający najczęściej w czasie rzeczywistym. Tego typu rozwiązania pojawiają się w urządzeniach o różnej wielkości i stopniu zaawansowania, jednak cel ich działania jest zawsze taki sam: mają umożliwiać kontrolę człowieka nad pracą maszyny.

Technologia blisko człowieka – sprawdź, gdzie wykorzystuje się systemy wbudowane

Początki systemów wbudowanych są związane z automatyką przemysłową. Takie elementy pojawiały się w układach elektrycznych lub mechanicznych urządzeń produkcyjnych.

Z czasem systemy wbudowane zaczęły zyskiwać popularność i okazało się, że doskonale sprawdzają się również w przedmiotach codziennego użytku. Dziś większość osób znajdzie je wokół siebie, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich istnienia.

Systemy wbudowane wykorzystuje się m.in. w:

  • telefonach komórkowych, smartwatchach, konsolach i innych urządzeniach przenośnych;
  • urządzeniach AGD: pralkach, lodówkach, zmywarkach;
  • samochodach – w czujnikach cofania czy nawigacji;
  • sprzęcie medycznym, np. do monitorowania parametrów życiowych.

Dlaczego nie można stworzyć uniwersalnego systemu wbudowanego?

Systemy wbudowane są zawsze częścią większej całości. Liczba urządzeń, w które można je wkomponować, jest bardzo duża – i właśnie to stanowi o wartości tej technologii. Za każdym razem wymaga to jednak dostosowania systemu do potrzeb urządzenia. To rozwiązanie, które nie jest uniwersalne, jest za to elastyczne – odpowiednio projektując system wbudowany, można go wykorzystać do sterowania zarówno niewielkim zegarkiem, jak i dużą maszyną przemysłową.

Czy mikrokontrolery to przyszłość systemów wbudowanych?

Systemy wbudowane towarzyszą nam od lat 60. Pierwotnie wykorzystywano je w… misji kosmicznej Apollo, jednak rozwiązania z tamtych czasów w niczym nie przypominają tych projektowanych obecnie. W ostatnich latach widać tendencję do miniaturyzacji. Coraz częściej używa się mikrokontrolerów, które znacznie zmniejszają rozmiary systemu. Co oznacza to dla użytkowników urządzeń? Jeszcze większe możliwości automatyzacji – niewielkie mikrokomputery będą mogły sterować pracą coraz mniejszych urządzeń.

Zainteresował Cię temat systemów wbudowanych? Odwiedź stronę GlobalLogic i zobacz, jak wykorzystuje się je w infrastrukturze Internetu Rzeczy!

Jak dodać drukarkę do komputera? Poradnik

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?