bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

SqlDBD
Oprogramowanie

SqlDBD – modelowanie baz danych online

Modelowanie ma na celu takie zaprojektowanie bazy danych aby jak najlepiej odzwierciedlała strukturę biznesu, którego dotyczy. Za modelowanie odpowiedzialni są przede wszystkim analitycy oraz programiści baz danych. Ich zadaniem jest takie zaprojektowanie struktury bazy danych aby uzyskać możliwie najbardziej elastyczną i możliwą do rozbudowy bazę. Tak, aby w przyszłości ewentualne zmiany nie rodziły szeregu problemów.

Modele baz danych są także częścią dokumentacji systemów informatycznych. Bez nich rozwój bazy danych jest utrudniony, w szczególności gdy mamy do czynienia z rozbudowaną strukturą, za której utrzymanie odpowiada duży zespół ludzi.

Jak zaprojektować strukturę bazy danych?

Najlepszym sposobem jest użycie odpowiedniego programu do wizualnego projektowania baz danych. Na rynku istnieje szereg tego typu narzędzi. Które więc wybrać?

Wszystko zależy od tego jakie bazy danych projektujemy. Program do modelowania powinien obsługiwać bazy danych, na których działa oprogramowanie przez nas utrzymywane. Powinien też działać na systemach operacyjnych, które używamy w firmie. Powinien też być możliwie intuicyjny, tak aby korzystać z niego mogli zarówno programiści, analitycy jak i inne osoby, które będą musiały zapoznać się ze specyfiką bazy danych.

SqlDBD – co to jest?

SqlDBD to intuicyjna aplikacja typu SaaS przeznaczona do modelowania baz danych MySQL, MariaDB, PostgreSQL i SQL Server. Program nie wymaga połączenia z bazą danych, dodatkowych aplikacji a nawet instalacji na komputerze. Jedyne czego wymaga to przeglądarka internetowa. Umożliwia projektowanie małych oraz dużych baz danych.

Przyjazny interfejs użtkownika

Interfejs użytkownika został zaprojektowany tak aby maksymalnie ułatwić szybkie projektowanie i modyfikację baz danych. Program wyglądem zbliżony jest do większości programów do projektowania baz tj. posiada narzędzia do wstawiania nowych tabel do modelu i ustawiania relacji, ale także zawiera inne narzędzia niezbędne do pracy jak np. powiększanie i nawigacja po modelu. Do edycji tabel czy relacji można użyć dostępnych formatek albo panelu właściwości znanego w większości środowisk programistycznych.

Import i eksport projektów

SqlDBD posiada możliwość importu skryptów DDL. Jeśli posiadasz już bazę danych i chciałbyś uzyskać jej model wystarczy wygenerować skrypt SQL z jej strukturą i zaimportować w SqlDBD.

W SqlDBD w każdym momencie możesz wyeksportować model bazy do pliku SQL lub jako plik graficzny PNG/JPG/GIF, który możesz dołączyć do dokumentacji informatycznej projektu.

Udostępnianie projektów

Program pozwala na pracę zespołową nad modelem bazy danych. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych, w których praca zespołowa opiera się o osobne kopie projektu dla każdego zainteresowanego, użytkownicy pracujący w SqlDBD mogą modyfikować ten sam model jednocześnie widząc wzajemnie wprowadzane zmiany.

Porównywanie zmian

SqlDBD umożliwia tworzenie kolejnych wersji modeli i porównywanie zmian między nimi. Możliwe jest tworzenie skryptów aktualizacyjnych SQL w celu bieżącego utrzymania baz danych.

To nie wszystkie możliwości programu. Odwiedź sqldbd.com, załóż konto i twórz modele baz swoich projektów.