Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś

Obsługa komputera. Podstawowe porady

11 lutego 2023 instrukcja obsługi komputera

Obsługa komputera jest prostsza niż się wydaje. Kupując nowy rower, warto zwrócić szczególną uwagę na wygodę oraz bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź czy kierownica i siodełko są dobrze dostosowane do wzrostu. Ważne jest też odpowiednie ubranie, w tym obowiązkowy kask. Podobnie jest z korzystaniem z komputera. Aby wykorzystać go w pełni, należy zadbać o bezpieczeństwo – zgodnie z zaleceniami producenta. Użytkownik powinien też dostosować stanowisko pracy do swoich potrzeb i komfortu. Dlatego dbałość o sprzęt jest podstawowym obowiązkiem każdego użytkownika.

Z czego się składa komputer stacjonarny?

Komputer stacjonarny to urządzenie, które składa się z szeregu układów i urządzeń umieszczonych wewnątrz obudowy komputera. Ponadto do komputera podpinamy inne zewnętrzne urządzenia, bez których praca na urządzeniu byłaby niemożliwa. Są to między innymi:
a) Monitor – to urządzenie, za pomocą którego komputer komunikuje się z Tobą. Na monitorze wyświetlają się wyniki naszej pracy na komputerze.
b) Klawiatura – to urządzenie do porozumiewania się z komputerem. Wykorzystywana do wprowadzania tekstu do komputera.
c) Mysz komputerowa – służy do przemieszczania kursora po ekranie
monitora. Wyposażona jest najczęściej w dwa przyciski-prawy i
lewy.
d) Dyski zewnętrzne z pamięcią np. pendrive.
e) Router/modem internetowy – służy do podłączenia komputera do sieci Internet.
f) Inne zewnętrzne urządzenia np. joystick, antena WiFi itd.

Obsługa komputera – podstawy

Aby uruchomić komputer z Windows XP, należy najpierw sprawdzić, czy jest on podłączony do gniazdka zasilającego poprzez listwę zasilającą antyprzepięciową. Jeśli tak, upewnij się, że włączyłeś przełącznik na liście. Następnie należy nacisnąć przycisk POWER na obudowie komputera, aby uruchomić go. Jeśli monitor pozostaje czarny, należy go włączyć przyciskiem na jego przednim panelu. Po włączeniu komputera, system Windows XP uruchomi się automatycznie i po załadowaniu odpowiednich programów do pamięci operacyjnej pojawi się na ekranie komunikat powitalny „Zapraszamy”. Następnie użytkownik musi zalogować się do systemu, wpisując swój login i hasło.

Praca na komputerze. Instrukcja obsługi komputera

Myszka jest bardzo przydatnym sprzętem w komputerze, który umożliwia precyzyjne poruszanie się po ekranie i wykonywanie różnych akcji. Przyciski myszki zazwyczaj składają się z lewego przycisku, który zaznacza obiekt lub zatwierdza zadanie oraz prawego, który otwiera listę opcji i zadań. Myszka posiada również kółeczko, którym można przewijać strony ekranu w górę i w dół, co jest użyteczne przy dużej ilości tekstu. Aby myszka działała prawidłowo, musi być umieszczona na płaskiej powierzchni. Kliknięcie elementu na ekranie wykonuje się poprzez poruszanie kursorem na niego i naciskanie na lewy lub prawy przycisk. Wskazanie kursorem na element wyświetla informacje o obiekcie, ale nie wywołuje żadnej akcji. Klawiatura jest jednym z podstawowych akcesoriów komputera, bez którego nie sposób w pełni wykorzystać potencjał tego narzędzia. Klawiatura jest najważniejszym elementem wszystkich komputerów PC, służą do wprowadzania danych tekstowych i poleceń do systemu operacyjnego. Standardowe klawiatury PC i laptopów są podobne, choć mogą się różnić w ustawieniu klawiszy.

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

obliczenia wytrzymałościowe MES
Hibernacja komputera - co to jest?
Jak usunąć dane z komputera przed sprzedażą?

Jesteś zainteresowany reklamą?