Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Koszty druku 3D

Koszty druku 3D – wszystko, co musisz wiedzieć!

Data publikacji 2 marca 2023

Drukowanie 3D staje się coraz bardziej popularne. Co warto wiedzieć na temat kosztów druku w technologii 3D? Sprawdź!

Czym jest druk 3D?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest i na czym polega druk 3D (zwany inaczej drukiem przestrzennym). Jest to innowacyjna technologia produkcji, która umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie wzorca cyfrowego. Drukowanie przy użyciu tej techniki jest możliwe dzięki przeznaczonej do tego drukarce 3D. Aby wydrukować coś za jej pomocą, potrzebujemy komputerowego modelu 3D obiektu, który chcemy stworzyć. Wcześniej należy go zaprojektować – np. w jednym ze specjalnych programów modelujących w 3D.

Jak działa drukarka 3D?

Będąc w temacie druku 3D, warto wyjaśnić, jak wygląda proces drukowania. Na samym początku musimy stworzyć projekt obiektu, który chcemy wydrukować. Szablony można pobierać z internetu lub tworzyć je za pomocą programu modelującego w 3D. Tworzenie obiektu 3D polega na nakładaniu na siebie wielu warstw materiału, który po utwardzeniu zachowuje wymagany kształt. W celu wydrukowania danego przedmiotu trzeba wgrać gotowy plik cyfrowy do drukarki 3D. Aby uzyskać pożądany kształt, urządzenie musi precyzyjnie skopiować każdą opisaną w pliku warstwę. Tworzenie przedmiotów na drukarce 3D może się odbywać w różnych technologiach. Możemy drukować m.in. w technologii FDM, SLA, PolyJet czy CJP.

Druk 3D – zalety

Zadajesz sobie pytanie, czy warto postawić na druk 3D? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Jest to technologia, która ma wiele zalet. Należą do nich przede wszystkim:

  • Wszechstronność – druk 3D ma zastosowanie w wielu różnych branżach (m.in. medycznej, lotniczej czy edukacyjnej);
  • Stosunkowo niski koszt – za pomocą drukarki 3D możliwa jest dość tania produkcja jednostkowa, bez konieczności uruchamiania linii produkcyjnej;
  • Dokładność – drukarki 3D umożliwiają precyzyjne wykonywanie elementów bez konieczności stosowania skomplikowanych narzędzi;
  • Łatwość obsługi – drukarki 3D są nieskomplikowane w użytkowaniu, co sprawia, że z ich obsługą poradzi sobie każdy z nas;
  • Ograniczenie ilości odpadów – za pomocą drukarki 3D drukujemy dokładną część i nie musimy pozbywać się nadmiaru materiału;
  • Duża różnorodność materiałów – drukarki 3D pozwalają na tworzenie przedmiotów z różnych tworzyw – możemy do tego wykorzystać taki materiał jak np. szkło, plastik czy metal.

Druk 3D – zastosowanie

Druk 3D ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wykorzystywany jest między innymi w:

  • Medycynie – do drukowania protez, modeli anatomicznych, przedoperacyjnych itd.
  • Stomatologii – za pomocą druku 3D można wytwarzać modele łuków zębowych, łączniki implantologiczne czy nakładki ortodontyczne.
  • Lotnictwie – druk 3D znajduje zastosowanie w wytwarzaniu niektórych części do samolotów.
  • Jubilerstwie i odlewnictwie – druk 3D wykorzystuje się np. do prototypowania form przed rozpoczęciem produkcji.
  • CNC – druk 3D to coraz popularniejsza alternatywa dla obróbki skrawaniem.
  • Życiu codziennym – za pomocą drukarki 3D możemy wytwarzać przedmioty codziennego użytku (takie jak np. kubki, foremki czy wazony).

Koszty druku 3D – co wpływa na cenę usługi druku 3D?

Chcesz skorzystać z usługi druku 3D? A może zaczynasz prowadzić swój własny biznes i zastanawiasz się, jak wycenić usługi drukowania przestrzennego? W takim razie musisz koniecznie dowiedzieć się, jakie aspekty wpływają na koszt wydruku 3D i co jest brane pod uwagę podczas tworzenia cennika drukowania. Koszty druku 3D zależą przede wszystkim od takich czynników jak:

  • Koszt przygotowania wydruku – przed rozpoczęciem procesu drukowania konieczne jest przygotowanie drukarki do pracy, wykonanie symulacji procesu drukowania, optymalizacja modelu do druku, wybór ustawień temperatury itp.
  • Koszt zużytego materiału – duży wpływ na cenę druku 3D ma rodzaj i ilość wykorzystanego materiału. Ceny żywic i filamentów do druku są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od producenta i typu tworzywa. Do kosztów materiału należy doliczyć również inne niezbędne produkty – takie jak np. alkohol izopropylowy czy klej.
  • Objętość drukowanego modelu – kolejnym elementem, który wpływa na cennik druku 3D, jest rozmiar obiektu, który chcemy wydrukować. Im większa objętość modelu, tym więcej czasu potrzeba na jego wydrukowanie. Czas druku przekłada się z kolei na zwiększenie ceny wydruku.
  • Koszty operacyjne – pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim koszt energii elektrycznej zużytej podczas drukowania. Trzeba tutaj uwzględnić aktualną stawkę za 1 kilowatogodzinę i moc zasilacza drukarki 3D.
  • Eksploatacja drukarki – na cenę druku 3D wpływa również zużycie drukarki. Z jednej strony trzeba pamiętać o tym, że poszczególne części urządzenia ulegają wyeksploatowaniu, a oprócz tego warto wziąć pod uwagę ewentualne uszkodzenia podczas użytkowania. Elementy drukarki, które najczęściej ulegają zużyciu, to łożyska, kleje adhezyjne i dysze.
  • Opłaty związane z wykorzystywanym oprogramowaniem – firmy świadczące usługi z zakresu druku 3D często korzystają z płatnych slicerów. Koszt ich subskrypcji również powinien zostać uwzględniony w ostatecznej cenie za wydruk 3D.
  • Koszt amortyzacji sprzętu – do kosztów drukowania 3D należy też doliczyć cenę amortyzacji drukarki.

Materiał zewnętrzny

Jak dodać drukarkę do komputera? Poradnik

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?