bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

kontrola rodzicielska na komputer
Bezpieczeństwo

Kontrola rodzicielska na komputer

Kontrola rodzicielska nie zawsze rozwija się w tym samym tempie co współczesne technologie. Tym samym współcześni rodzice muszą zmagać się ze znacznie większymi wyzwaniami niż ich ojcowie i matki. Nie chodzi tu oczywiście o sposób wychowywania dzieci czy też zmiany w sposobie dorastania, lecz o znacznie większą liczbę zagrożeń dla maluchów. Ogromne szkody wyrządza tu komputer, który podłączony jest do internetu. Z tego też powodu coraz więcej rodziców decyduje się na założenie tzw. kontroli rodzicielskiej na komputer. Jak to dokładnie działa i z jakiego powodu warto się tym zainteresować?

Jak działa taka kontrola rodzicielska?

Kontrola rodzicielska na komputer to po prostu specjalne oprogramowanie, które blokuje dostęp do pewnych treści. Dzieci w sieci narażone są nie tylko na brzydkie słownictwo, lecz przede wszystkim na nieodpowiednie dla nich filmy, zdjęcia, a także strony, które je publikują. Oczywiście sztandarowym przykładem może tu być pornografia, lecz oprócz tego maluchy mogą stykać się w internecie z przemocą, śmiercią lub innymi drastycznymi treściami. Co więcej, programy tego rodzaju monitorują także to, jakie pliki malec ściąga. Jest to doskonała ochrona np. przed wgraniem na komputer wirusów, które mogłyby zniszczyć urządzenie lub też stanowić poważne zagrożenie włamania np. na konto bankowe rodzica.
Jak takie programy dokładnie działają? Po ich zainstalowaniu cały czas pracują one w tle, monitorując każdy krok użytkownika. Nie tylko to, jakie programy uruchamia, lecz także sprawdzają ruch internetowy. Jeśli tylko wykryte zostanie wejście na nieodpowiednią stronę, dostęp do niej zostanie zablokowany.

Czy kontrola rodzicielska na komputer jest konieczna?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy faktycznie stosowanie tego rodzaju programów jest konieczne. Uważają oni, że ich dzieci są odpowiedzialne i rozumne, więc nie będą nawet myślały o wchodzeniu na tak niebezpieczne i deprawujące strony. Czy tak faktycznie jest?
Dzieci nie kierują się logiką znaną dorosłym. Rządzi nimi ciekawość, czasem chęć buntu, a z reguły po prostu brak logicznego myślenia. Z tego też powodu są one naprawdę bardzo narażone na treści nieodpowiednie dla nich. Rodzic nie może cały czas zaglądać dzieciom przez ramię, patrząc, co wyświetlają na monitorze. Program komputerowy może jednak to robić i z tego powodu powinno się go używać.

Czym powinien charakteryzować się dobry program ochronny?

Jak więc widać nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest korzystanie z programów umożliwiających kontrolę rodzicielską na komputerze. Powstaje jednak bardzo ważne pytanie — czym się taki program powinien charakteryzować?
Kluczową sprawą jest to, aby był on skuteczny. Musi filtrować wszystkie dane, ruch internetowy, a także obecne na komputerze pliki. Co więcej, nie może negatywnie wpływać na działanie komputera. Często bowiem dzieje się także, że po jego zainstalowaniu i uruchomieniu maszyna wyraźnie zwalnia. Jest to niedopuszczalne.
Na koniec trzeba jeszcze przyjrzeć się temu, aby kontrola rodzicielska pozwalała rodzicowi cały czas monitorować aktywność dziecka na komputerze. Dobrym wyborem jest taki program, który cały ruch będzie w stanie wyświetlać na smartfonie rodzica.