Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś
Komputery konfiguracja komputera

Konfiguracja komputera PC z doskonałą wydajnością – najczęściej popełniane błędów podczas składania komputera

Data publikacji 18 marca 2024

Komputer PC można kupić jako gotowy, fabryczny model, pełen zestaw. Inną opcją jest samodzielne skonfigurowanie go i poskładanie. Jest to korzystne zwłaszcza, jeśli potrzebujemy maszyny z najwyższą wydajnością lub mamy bardzo indywidualne potrzeby. Trzeba jednak uważać, by nie popełnić poważnych błędów.

Komputer PC (stacjonarny) jest urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny dom lub biuro. Doskonale sprawdzi się on zarówno w użytkowaniu amatorskim, jak i profesjonalnym. Wystarczy dobrać komputer odpowiednio do swoich potrzeb, a można mieć pewność, że idealnie wypełni on wszystkie, nawet najbardziej wymagające zadania. Wybierać można spośród gotowych, skonfigurowanych modeli dostępnych w sklepach, bądź samodzielnie skonfigurować sprzęt z oddzielnych komponentów i poskładać go w domu. Ta druga opcja jest bardzo korzystna dla osób potrzebujących spersonalizowanego komputera do określonych funkcji, np. gamingu. W obu przypadkach warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze PC, a jeśli decydujemy się na jego samodzielną konfigurację lub rozbudowę – jakich błędów unikać.

Komputer PC – czym kierować się przy wyborze?

Konfigurując czy wybierając komputer PC, zastanowić się trzeba, jakie będzie jego główne zastosowanie: gaming, praca biurowa, wykonywanie profesjonalnych zadań w domu, komunikacja przez Internet, itd.? Określenie celu i zadań stosujących przed sprzętem pozwoli na optymalne skonfigurowanie komputera.

A na jakie elementy i podzespoły warto zwracać uwagę? Komputer wyposażony być musi przede wszystkim w wysokiej jakości procesor, układy scalone chipset oraz kartą graficzną (jest ona ważna NIE TYLKO w PC do gier!). Nader istotna jest również optymalna pamięć RAM, przy czym przed zakupem warto sprawdzić, czy istnieje możliwość rozbudowy tego parametru. Jeśli tak, będzie można dokonać ewentualnych modyfikacji, które w pełni dostosują sprzęt do potrzeb użytkownika.

Zdecydowanie trzeba też zwrócić uwagę na posiadane porty, które umożliwiają łatwe podłączenie wielu sprzętów (mysz czy pendrive) do komputera. Najważniejsze z nich są: USB 3.0 i 3.1 oraz HDMI. Ważnym elementem wyposażenia komputera jest karta Wi-Fi, umożliwiająca połączenie się z Internetem. Obecnie rynkowym standardem jest Komputer stacjonarny z Bluetooth, dzięki czemu można korzystać z dowolnych słuchawek czy głośników.

Konfiguracja komputera PC z doskonałą wydajnością

Samodzielne składanie – czego unikać?

Jak wspomniano wyżej, komputer PC można skonfigurować samodzielnie, zgodnie ze swoimi potrzebami. Istnieje też możliwość nabycia oddzielnych komponentów i poskładania urządzenia we własnym domu. Dzięki temu uzyskać można sprzęt o wydajności doskonale odpowiadającej naszym oczekiwaniom. Należy jednak wystrzegać się popełnienia takich błędów, jak:

1) Zakup taniego zasilacza o niskiej jakości – najlepiej jest nabyć zasilacz o wyższej mocy niż szacowana.

2) Zastosowanie niekompatybilnych komponentów – zawsze należy sprawdzać, czy poszczególne elementy są ze sobą zgodne. Pomoże w tym doradca lub odpowiednie programy.

3) Niezamontowanie maskownicy portów wejścia i wyjścia, czyli cienkiej, zdejmowanej metalowej płytka, która pełni funkcję obudowy dla wszystkich wejść i wyjść z tyłu komputera.

4) Nieprawidłowa instalacja wentylatorów.

5) Nieprawidłowa instalacja procesora – może to spowodować jego uszkodzenie.

6) Nieprawidłowa instalacja pamięci.

7) Nałożenie zbyt dużej lub zbyt małej ilości pasty termicznej, zapewniającej doprowadzanie ciepła z procesora do radiatora. Jej nieprawidłowa ilość obniży wydajność komputera.

8) Niezamontowanie podstawek pod płytę główną – pomagają one w zapobieganiu zwarciu na skutek zetknięcia się dolnej części punktów lutowniczych i ścieżek obwodów płyty głównej z metalową obudową.

9) Podłączenie przewodów do niewłaściwych protów.

Konfiguracja komputera PC z doskonałą wydajnością

Większości tych błędów można łatwością uniknąć. Wystarczy uważnie czytać instrukcję obsługi poszczególnych urządzeń i stosować się do zawartych w niej zaleceń.

Materiał zewnętrzny

Jak dodać drukarkę do komputera? Poradnik

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?