Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś
Komputery akcesoria gamingowe

Jakie sprzęty i akcesoria gamingowe usprawnią rozgrywkę?

Data publikacji 5 stycznia 2024

Granie na komputerze czy konsoli to dla wielu osób znakomita forma rozrywki, a dla niektórych nawet sposób na życie. Streamerzy i zawodowi gracze nagrywają filmiki z rozgrywki, przyciągając swoimi materiałami uwagę tłumów. Przy wielogodzinnej rozgrywce komfort grania to podstawa i to bez względu na to, czy jesteś zaawansowanym graczem, czy dopiero wkraczasz w świat gamingu. Sprawdźmy zatem, jakie akcesoria zwiększają komfort grania.

Postawa to podstawa, czyli fotel gamingowy

Jeśli grasz na komputerze, zwykłe krzesło lub fotel nie wystarczą, ponieważ mogą być jedną z przyczyn wad postawy. Jeżeli zaś masz konsolę, długotrwałe przesiadywanie w jednej pozycji na kanapie również nie będzie dobre dla Twojego kręgosłupa. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie specjalny fotel dla gracza. Możliwość wyprofilowania siedziska, jego ergonomiczny kształt oraz opcja regulacji elementów pozwalają na dostosowanie fotela do indywidualnych potrzeb.

Słuchawki dla gracza

Granie jest jak przeniesienie się w inną rzeczywistość, a odpowiednie słuchawki pozwolą Ci na jeszcze lepsze doświadczenie rozgrywki i to bez względu na to, czy grasz jedynie okazyjnie, czy zatracasz się w tym do późnych godzin. Dodatkowo domownicy i inne osoby, które mogłyby usłyszeć odgłosy wystrzałów, dialogi czy muzykę, nie będą narzekać na hałas. Gamingowe słuchawki mają również mikrofon, który pozwala na komunikację z innymi, jeśli np. grasz w drużynie. Oczywiście przyda się też, gdy nagrywasz filmiki i komentujesz swoje wirtualne działania.

Telewizor

Nic tak nie pozwoli Ci prawdziwie zanurzyć się w rozgrywce, jak duży ekran. Istotne jednak jest, by Twój telewizor był telewizorem dla gracza, czyli miał wybrane funkcje, które dedykowane są właśnie gamingowi. Przecież nie tylko posiadacze konsol, lecz także laptopów dla graczy mogą korzystać z dużego ekranu. Wystarczy jedynie kabel HDMI, aby obraz z przenośnego komputera wyświetlił się również na telewizorze. W tym przypadku warto pamiętać o kilku kwestiach. Sprawdź, jaka jest częstotliwość odświeżania ekranu laptopa i porównaj ją z tym parametrem w telewizorze. W niektórych modelach OLED marki Samsung częstotliwość odświeżania wynosi 120 lub nawet 144 Hz, co sprawia, że ewentualne opóźnienia są niemal niewidoczne.

Akcesoria dla graczy komputerowych

Chociaż granie na konsoli jest dla wielu osób najbardziej komfortowe, to niektóre produkcje (np. gry FPS czy strategiczne) są po prostu bardziej grywalne na „pecetach”. Do tego rodzaju gier gamepad nie sprawdza się najlepiej. Warto zatem kupić poniższe akcesoria.

  • Mysz gamingowa, która umożliwia o wiele szybsze kliknięcia niż klasyczne myszki komputerowe. Gracze mogą swobodnie regulować parametry dpi, a także mają do dyspozycji programowalne przyciski. To nieodzowny element dla graczy, którzy chcą zyskać przewagę nad przeciwnikiem w rozgrywce, gdzie liczy się każdy ułamek sekundy.
  • Klawiatura dla graczy, która jest o wiele bardziej zaawansowana niż klasyczne modele. W przypadku klawiatur gamingowych priorytetem jest skok klawisza, który przekłada się na skuteczność i szybkie odwzorowanie kliknięcia na ekranie. Takie akcesoria również posiadają wbudowane klawisze funkcyjne, które gracz może dostosować.
  • Podkładka pod mysz, aby ruchy były jak najpłynniejsze. Nierówna lub nieprzystosowana powierzchnia może zatrzymać myszkę, co może dać przewagę przeciwnikowi.
  • Gamepad lub kierownica gamingowa, które dadzą komfort w określonych rodzajach gier. Choć klawiatura i mysz dla graczy są niezrównane w niektórych produkcjach, to w grach sportowych o wiele lepszy może okazać się gamepad. Nie jest on jednak zbyt praktyczny w wirtualnych wyścigach. Tutaj zdecydowanie warto postawić na kierownicę, czyli sprzęt dostosowany do gier wyścigowych i rajdowych. Taka kierownica daje wrażenie prowadzenia prawdziwego auta zarówno wizualnie, jak i praktycznie.

Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

 * Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Jak dodać drukarkę do komputera? Poradnik

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?