bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Komputery

Jak wybrać tani internet mobilny?

Można zaobserwować, że operatorzy komórkowi z roku na rok coraz bardziej próbują zainteresować potencjalnych klientów pakietami łącza mobilnego. Koniecznie należy jednak zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Jak wybrać najlepszy tani internet mobilny?

Co to jest Internet mobilny?

Internet mobilny w najprostszym możliwym ujęciu jest bezprzewodowym łączem internetowym, z którego użytkownicy mogą beż żadnego problemu korzystać na laptopie czy tablecie. Ponadto w porównaniu do tradycyjnego łącza, w tym przypadku nie jest potrzebne okablowanie. Godny uwagi jest fakt, że obecnie operatorzy udostępniają łącza w technologii LTE, która pozwala uzyskać prędkość dochodzącą do 300 Mbit/s. Z kolei jej następcą będzie sieć 5G, dzięki której możliwy będzie szybszy przesył danych.

Zasięg sieci LTE

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowana większość pakietów omawianego internetu mobilnego dostępnych w Polsce opiera swoje działania na infrastrukturze największych sieci komórkowych w kraju. Należy do nich oczywiście zaliczyć: Play, Orange, T-Mobile oraz Plus. Warto jednak mieć świadomość, że zasięg poszczególnych sieci może różnić się w określonych rejonach Polski. Użytkownik powinien uwzględniać przy wyborze oferty tylko i wyłącznie tych operatorów, których zasięg będzie silny w jego okolicy.

Zobacz również: Jak znaleźć hasło do WiFi na pc lub smartfonie?

Pakiet z urządzeniem lub sam SIM

Należy mieć świadomość, że klient ma możliwość w bezprzewodowym pakiecie internetowym dokupić urządzenie. Są to różnego rodzaju routery czy modemy LTE, w których należy zainstalować kartę SIM otrzymaną od operatora. Warto wiedzieć, że zdecydowanie bardziej zaawansowane oferty umożliwiają zaopatrzenie się w znacznie bogatsze urządzenia. Doskonałym przykładem mogą być laptopy czy tablety.

Osoba zainteresowana powinna przede wszystkim bardzo poważnie zastanowić się czy będzie potrzebowała nowego sprzętu na abonament. Godny uwagi jest fakt, że będzie za niego pobierana osobna rata. Przyczyni się to oczywiście do wyższych miesięcznych rachunków. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem bardzo dokładne przeliczenie jego ceny zarówno w sklepie, jak i u operatora. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków oferty operatorów będą droższe.

Rodzaj umowy Internetu mobilnego

Rekomendowane jest również zastanowienie się nad rodzajem umowy taniego internetu mobilnego. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków dostępne są pakiety dwuletnie, a także roczne. Należy mieć świadomość, że przeważnie mniejsze sieci proponują klientom niezwykle wygodne oferty bezterminowe. Można w ten sposób podjąć decyzję o rezygnacji praktycznie w każdym momencie z umowy. Oczywiście obowiązuje w tym przypadku miesięczny okres wypowiedzenia. W znacznej większości przypadków będą to oferty z samą kartą SIM. Osobom, które posiadają sprawny, nowy sprzęt rekomendowane jest postawienie na umowę bezterminową.

Cena internetu mobilnego

Warto wiedzieć, że w przypadku zdecydowanej większości osób jest to kluczowy parametr w wyborze najlepszego internetu mobilnego dostępnego na rynku. Obecnie można bez żadnego problemu cieszyć się z świetnego pakietu już za kwotę 20 złotych miesięcznie. Oczywiście są sytuacje, gdzie znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dopłacenie, by otrzymać od operatora korzystniejszy transfer. Godny uwagi jest fakt, że w zdecydowanej większości przypadków operatorzy będą doliczali klientowi do pierwszego rachunku opłatę aktywacyjną.

Zobacz również: Jak przyspieszyć internet domowy?

Zakres Internetu mobilnego

Należy mieć świadomość, że zdecydowanie najbardziej istotnymi parametrami jeżeli chodzi o ofertę internetu mobilnego są prędkość przesyłania danych, a także wysokość transferu. Rekomendowane jest bardzo dokładne czytanie ofert poszczególnych operatorów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku niektórych operatorów paczka internetowa będzie systematycznie rosła wraz ze stażem. Doskonałym przykładem może być Plush. Oznacza to tym samym, że w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie w pierwszych miesiącach mniejszego transferu, by później cieszyć się zdecydowanie większym pakietem.