bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

komputer
Internet

Jak sobie poradzić z ograniczeniem zasięgu transmisji realizowanej kablem miedzianym?

Skrętką miedzianą min. Cat 5e możesz przesłać sygnał na maksymalnie 100 m (zgodnie z 10/100/1000Base-T), ograniczenie to nie wynika z „osłabienia” sygnału, tylko z zależności czasowych, w jakich podróżuje ramka Ethernet i kiedy możliwa jest jej detekcja. Najprostszym sposobem na wydłużenie zasięgu transmisji jest przejście na światłowód, które zrealizujesz stosując konwerter światłowodowy, pozwalający na zmianę medium transmisyjnego z miedzianej skrętki na światłowód.

Jaki konwerter światłowodowy wybrać do wydłużenia sieci?

Świetnym wyborem jest zastosowanie uniwersalnego konwertera mediów, posiadającego wolny slot SFP, dzięki, któremu możesz przejść na dowolny światłowód: wielomodowy, jednomodowy, dwuwłóknowy lub jednowłóknowy. Dodatkową zaletą konwertera światłowodowego z wolnym slotem SFP jest możliwość odebrania sygnału z systemu CWDM-owego, w takim wypadu w slocie SFP umieszczasz wkładkę SFP CWDM-ową i w prosty niedrogi sposób zamieniasz sygnał światłowodowy CWDM-owy na zwykłą RJ-tkę. 

Inteligentny prosty w obsłudze konwerter mediów

Wybierz urządzenie z obsługą Auto-MDI-MDI-X, dzięki której nie musisz używać kabli z przekrosem. Jeśli chcesz tylko wydłużyć swoją sieć i nie masz potrzeby ingerowania w przesyłany sygnał, zdecyduj się na najwygodniejsza opcję, zastosuj niezarządzalny konwerter mediów z autonegocjacją sygnału na porcie RJ45: 10/100/1000Base-T. Takie urządzenie nie wymaga wstępnej konfiguracji i będzie działać od razu po wyciągnięciu z pudełka i wpięciu do sieci. 

Przykładem takiego rozwiązania jest media konwerter LightOptics LO-MC-1000DMS, którego zastosowanie dodatkowo daje Ci gwarancję, że:

  • na Twoją sieć nie mają wpływu uszkodzone lub obcięte ramki. Dzięki obsłudze trybu store and forward konwerter światłowodowy podobnie jak większość produkowanych obecnie przełączników wstrzymuje przekazywanie ramki do momentu, aż cała ramka dotrze do kontrolera. 
  • możesz przesyłać ramki większe niż standardowe 1538 bajtów.
  • możesz wygodnie wybrać prędkość transmisji prędkości optycznej 100 Mbps lub 1000 Mbps.
  • przy braku połączenia zapobiegasz niepotrzebnej transmisji danych przez urządzenie znajdujące z drugiej strony linku, dzięki funkcji Link Fault Pass-through.
Konwerter światłowodowy

A to wszystko dzięki wbudowanemu w tylnej części obudowy konwertera LO-MC-1000DMS mikroprzełącznikowi (DIP switch), który pozwoli Ci na bezproblemowe skorzystanie z opisanych powyżej funkcji. Sterujesz nim prosto i wygodnie – zmieniając jedynie położenie czterech dźwigni tablicowych.

Monitorowanie pracy konwertera światłowodowego

Abyś mógł monitorować warunki pracy niezarządzalnego konwertera mediów  na przednim panelu urządzenia LO-MC-1000DMS umieszczone zostało 6 wskaźników LED, dzięki którym sprawdzisz czy Twoje połączenie jest aktywne zarówno po stronie światłowodu jak i kabla miedzianego. Migające diody informują Cię o transmisji danych, a zapalona dioda PWR potwierdza, że media konwerter jest podłączony do zasilania.

Konwerter światłowodowy praca

Konwerter światłowodowy – na jaki maksymalny dystans możesz wydłużyć swoją sieć?

Korzystając z media konwertera skrętka – światłowód możesz osiągnąć zasięg nawet do ok. 160km dla transmisji 1 Gbs. Dlaczego aż tyle? bo takie są najmocniejsze 1 Gbs wkładki światłowodowe, a to właśnie od wkładek światłowodowych i posiadanych przez nie lasery/diody zależy ten dystans. 

Jak połączyć urządzenia posiadające różne interfejsy?

Być może Twoim problemem nie jest zasięg transmisji, ale konieczność połączenia urządzeń posiadających różne interfejsy. Jeśli z jednej strony linku masz do dyspozycji porty RJ45, natomiast z drugiej już tylko porty światłowodowe SFP skorzystaj z media konwertera, który umożliwia zmianę sygnału elektrycznego na sygnał optyczny i w odwrotnym kierunku. Wybierz sprawdzone urządzenie objęte gwarancją. 

Zainteresowany? Odwiedź sklep Fibermarkt i dowiedz się więcej o konwerterze mediów LO-MC-1000DMS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.