bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Czy warto korzystać z alkomatów online
Lifestyle

Czy warto korzystać z alkomatów online?

Alkomaty to urządzenia, które służą do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Są stosowane przez funkcjonariuszy Policji, a także coraz częściej używane przez prywatnych kierowców. W Internecie można znaleźć alkomaty wirtualne, czyli specjalne narzędzia pozwalające oszacować stężenie alkoholu oraz czas, gdy w którym zostanie on zneutralizowany. Czy tego rodzaju kalkulatory trzeźwości są wiarygodne?

Szacunkowe stężenie alkoholu we krwi

Zadaniem alkomatów wirtualnych jest wskazanie szacowanej wartości stężenia alkoholu w organizmie. Jest to wykonywane na podstawie specjalistycznych obliczeń oraz danych statystycznych. Przed poznaniem wyniku należy podać ilość i rodzaj spożytego alkoholu, swój wiek, płeć i masę ciała. Na tej podstawie program oblicza stężenie etanolu w wydychanym powietrzu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to wyłącznie przybliżony rezultat obliczeń, a nie wskazanie, któremu można przypisywać wysoki stopień wiarygodności.

Różny wpływ alkoholu na organizm

Alkohol oddziałuje na organizm w różny sposób. Wywołuje objawy psychofizyczne, które u różnych ludzi będą kształtować się w inny sposób. Substancja działa na organy wewnętrzne, a także na mózg i ośrodkowy układ nerwowy. Z tego względu po wypiciu alkoholu pojawiają się zaburzenia w odbiorze rzeczywistości. Na działanie alkoholu wpływa ogólny stan organizmu, poziom zmęczenia oraz przyjmowane leki. Alkomaty wirtualne nie uwzględniają tego typu czynników, dlatego rezultaty ich obliczeń należy traktować wyłącznie jako wskazówkę do dalszego działania.

Czas metabolizowania alkoholu

Warto wiedzieć, że alkohol jest wchłaniany od razu po spożyciu i proces ten odbywa się znacznie szybciej niż jego metabolizowanie. W okresie około 3 godzin organizm może spalić jedynie od 20 do 30 gramów czystego alkoholu. Maksymalne stężenie jest uzyskiwane po 1-1,5 godziny, dlatego w tym czasie odczuwany jest największy wpływ na świadomość i zachowanie osoby spożywającej napoje alkoholowe.

Przydatne wskazania alkomatu online

W zależności od wielu czynników alkohol może utrzymywać się w organizmie dłużej, niż zakłada to osoba pijąca. Alkomaty wirtualne są doskonałym narzędziem pomagającym ocenić swój stan i podjąć decyzję o tym, czy możemy już prowadzić samochód. Nie jest to jednak rozwiązanie, za pomocą którego otrzymamy miarodajny wynik stężenia alkoholu we krwi. Wiarygodne rezultaty można uzyskać wyłącznie przy pomocy badania wykonanego klasycznym alkomatem.

Niezastąpiony tradycyjny alkomat

Dlatego warto zaopatrzyć się w swój prywatny alkomat i korzystać z niego zawsze w sytuacji, gdy mamy wątpliwości związane z trzeźwością, na przykład, po zakrapianym spotkaniu towarzyskim. Warto zwrócić szczególną uwagę na alkomaty elektrochemiczne, które pozwalają na uzyskanie szybkich i dokładnych pomiarów. Dzięki temu zawsze niezawodnie ocenimy swój stan i zapewnimy bezpieczeństwo na drodze oraz podczas wykonywania obowiązków zawodowych.