Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Czy twój komputer jest szpiegowany? Sprawdź

3 stycznia 2023 Czy twój komputer jest szpiegowany?

Kontrola, czy Twój komputer nie jest szpiegowany, jest bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach cyberataki stają się coraz bardziej powszechne, a niektóre z nich mogą obejmować szpiegowanie Twoich działań na komputerze. Zanim jednak zaczniesz szukać szpiega, musisz najpierw ustalić, czy jest on w ogóle możliwy.

Zobacz także:

Jak sprawdzić czy komputer nie kopie kryptowalut?

Jak sprawdzić czy komputer nie kopie kryptowalut?

Czy twój komputer jest szpiegowany?

Sprawdź podatność na ataki przez oprogramowanie antywirusowe

Aby sprawdzić, czy Twój komputer jest podatny na ataki, najlepiej wykonać regularne skanowanie antywirusowe. Możesz też skorzystać z narzędzi do skanowania i monitorowania sieci, aby upewnić się, że Twój komputer jest w pełni bezpieczny. Ważne jest, aby zainstalować i aktywować oprogramowanie antywirusowe, które będzie regularnie skanować Twój system i zapobiegać złośliwemu oprogramowaniu. Możesz też użyć narzędzi do wykrywania włamań i wykrywania ataków. Upewnij się, że Twój system jest chroniony przed złośliwymi hakerami.

Dzienniki systemowe mogą wykryć czy twój komputer jest szpiegowany. 

To szczególnie ważny element w procesie sprawdzania, czy komputer nie jest szpiegowany. Dzienniki systemowe to pliki, które zawierają informacje o aktywności Twojego komputera, w tym o programach, które są uruchamiane, o ruchu sieciowym, o zmianach w ustawieniach systemu oraz o wszelkich błędach i problemach, z którymi Twój komputer się zmaga. Przejrzenie dzienników systemowych może pomóc Ci w identyfikacji nieznanych aplikacji i procesów. Mogą one świadczyć o tym, że Twój komputer jest szpiegowany.

Śledź połączenia zewnętrzne aby wykryć szpiegowski program

Jeśli chcesz upewnić się, że twój komputer nie jest szpiegowany, ważne jest, aby sprawdzić, czy jest on podłączony do jakichkolwiek zewnętrznych sieci bez twojej wiedzy. Możesz to zrobić, otwierając „Ustawienia sieci” w systemie Windows lub wybierając „Sieć” w pasku bocznym systemu macOS. W obu przypadkach zobaczysz listę wszystkich sieci Wi-Fi, do których twój komputer jest podłączony, a także innych sieci, do których jest podpięty. Jeśli zobaczysz sieć, która cię nie interesuje, możesz ją odłączyć, aby upewnić się, że nikt nie szpieguje twojego komputera.

Programy antyszpiegowskie

Instalacja odpowiednich programów antyszpiegowskich jest kluczem do ochrony naszych danych przed szpiegowaniem. Istnieje kilka aplikacji, które mogą pomóc w wykrywaniu i blokowaniu niepożądanych działań. Spybot Search & Destroy i Malwarebytes Anti-Malware to dwa z najpopularniejszych antywirusów, które pomagają w wykrywaniu szpiegostwa i wirusów. Oprócz tego, istnieje kilka innych programów, takich jak SuperAntiSpyware, SpywareBlaster czy program o nazwie 007 spy które również chronią przed szpiegostwem. Wszystkie te programy można zainstalować. Dzięki temu możesz sprawdzić niepożądane działania.

Czy twój komputer jest szpiegowany? Monitoruj procesy w tle

Kontrola procesów w tle jest bardzo ważnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa naszego komputera. Aby sprawdzić, czy nasz komputer nie jest szpiegowany, musimy zweryfikować procesy w tle. Upewnij się, że wszystkie są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Wykonanie tego kroku jest bardzo proste i skuteczne. Wystarczy przejść do Menedżera zadań i sprawdzić listę procesów. Jeśli zauważymy jakikolwiek proces, którego nie rozpoznajemy lub nie wygląda on na normalny, może to oznaczać, że nasz komputer został zainfekowany i może być monitorowany przez złośliwe oprogramowanie. Jeśli tak jest, powinniśmy jak najszybciej wykonać skan antywirusowy i usunąć wszelkie szkodliwe pliki systemowe.

Sprawdź także:

Dlaczego komputer lub laptop nie widzi hotspotu iphone?

Komputer nie wykrywa kabla ethernet. Co zrobić?

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zarządzanie zasobami
sztuczna inteligencja w biznesie
tiktok like

Jesteś zainteresowany reklamą?