bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

kolokacja
Bezpieczeństwo

Czy kolokacja to odpowiednie rozwiązanie dla firmy?

W dzisiejszej szybko rozwijającej się gospodarce wiele organizacji funkcjonuje dzięki infrastrukturze sieciowej. Nawet jeśli firma nie dostarcza produktów lub usług przez Internet, nadal często polega na nim w działaniach marketingowych czy też sprzedażowych, administracji lub w zastosowaniach o znaczeniu krytycznym. Wdrożenie niezawodnej i efektywnej infrastruktury IT jest zatem niezbędne dla długoterminowego sukcesu biznesowego. Niezależnie od tego, czy firma konfiguruje swoje systemy danych po raz pierwszy, czy przechodzi z rozwiązania wewnętrznego, musi określić, jakie podejście będzie najbardziej sensowne dla jej przewidywanych potrzeb. W większości przypadków są dwie opcje do wyboru: kolokacja bądź chmura.

Czym jest kolokacja? 

Czasami organizacje dokonały już znacznych inwestycji w fizyczną infrastrukturę IT. Zwykle w postaci serwerów, dysków twardych i innych zasobów obliczeniowych. Problem z przechowywaniem i obsługą tego sprzętu we własnych zakresie, czy to w prywatnym obiekcie centrum danych, czy w dedykowanej serwerowni, polega na ogromnych wymaganiach dotyczących zasilania i chłodzenia. Nawet skromne rozwiązanie IT wymaga do działania dużej ilości energii, nie mówiąc już o sprzęcie chłodzącym, który musi być zainstalowany i obsługiwany, aby wszystko działało optymalnie. Koszt regularnego korzystania z tych zasobów może szybko się sumować. Kiedy firma prowadzi kolokację, wynajmuje powierzchnię w zewnętrznym centrum danych i umieszcza w nim swój sprzęt. 

Korzyści wynikające z kolokacji 

Dzięki usługom kolokacji firmy zyskują więcej niż tylko przestrzeń. Uzyskują również dostęp do infrastruktury zasilania i chłodzenia centrum danych, która jest oferowana po znacznie niższych cenach ze względu na korzyści sali i lepsze standardy wydajności. Kolokowanie zasobów umożliwia również firmom korzystanie z szerokich opcji łączności centrum danych w celu uzyskania dostępu do różnorodnych usług, które byłyby znacznie trudniejsze, jeśli nie niemożliwe, do wdrożenia w ramach własnego rozwiązania. 

W przypadku firm, które wdrażają strategie przetwarzania brzegowego, kolokacja zasobów z lokalnym centrum danych może pomóc w świadczeniu lepszej jakości usług. Z drugiej strony w przypadku organizacji, które muszą przestrzegać surowych przepisów, dotyczących zgodności w celu ochrony danych, usługi kolokacji zapewniają pełną kontrolę nad sprzętem i danymi. 

Dobre kolokacyjne centrum danych powinno również zapewniać stały dostęp do serwerowni, a także pomoc i wsparcie profesjonalnych administratorów i inżynierów systemowych. W ten sposób centrum umożliwia klientom monitorowanie ich aktywów przez cały czas, zapewniając dodatkowy spokój wynikający ze świadomości, że mają całkowitą kontrolę nad swoją fizyczną infrastrukturą. Cała ta infrastruktura, z pomocą specjalistów, oferuje taki sam wgląd i dostęp, jakiego klienci oczekują od własnego prywatnego centrum danych – bez znacznych inwestycji kapitałowych. 

Usługi kolokacji są również dobrą opcją dla organizacji, które chcą wykonać kopię zapasową swoich danych na wypadek sytuacji awaryjnej lub katastrofy. Biorąc pod uwagę te zróżnicowane potrzeby, nic dziwnego, że kolokacyjne centra danych pomagają napędzać wzrost rynku centrów danych. 

Koszty kolokacji 

Usługi kolokacji wiążą się z wyższymi kosztami początkowymi niż rozwiązanie oparte na drugim rozwiązaniu, czyli chmurze. Dzieje się tak, ponieważ klienci muszą samodzielnie kupić sprzęt, zamiast migrować dane na serwery dostawcy usług w chmurze. Jednak struktura cenowa usług w chmurze często przechyla szalę z powrotem na korzyść kolokacji. 

Ciekawe i korzystne rozwiązania oferuje MAIN Data Center. Wśród oferty znaleźć można usługi takie jak chmura, kolokacja serwerów, relokacja czy migracja. Jest to firma gwarantująca nieprzerwane działanie wszystkich systemów IT, a także ich bezpieczeństwo. Misją firmy jest zapewnienie wsparcia przez 24h 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku. Stosowane rozwiązania są niezwykle nowoczesne, niezawodne, a przede wszystkim bezpieczne. W razie wątpliwości, jakie rozwiązanie zastosować, można liczyć na darmową konsultację i pomoc w danym zakresie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.