bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Coboty
Lifestyle

Coboty – jakie są ich zalety? Do jakich zadań można je użyć?

Świat się zmienia na naszych oczach, a rozwiązania, które jeszcze do niedawna były zaliczane do fantastyki naukowej, zaczynają dominować w życiu prywatnym i zawodowym. Jednym z lepszych przykładów coboty – inteligentne ramię robota, które doskonale, szybko, precyzyjnie i bezpiecznie współpracuje z człowiekiem. Dowiedz się więcej o tych nowoczesnych robotach – poznajmy ich zalety i możliwości zastosowania!

Bezpieczeństwo – możesz być spokojny

Roboty bywają niebezpieczne, co potwierdzają statystyki – według GUS w 2019 odnotowano 9,74 wypadków na 1000 osób pracujących w przemyśle. I chociaż zdecydowana większość incydentów wynika z zaniedbań czy nieprzestrzegania norm przez człowieka, to nie ulega wątpliwości, że maszyny potrafią zrobić krzywdę. Największe ryzyko takich zdarzeń następuje podczas przezbrajania, programowania oraz testowania robotów. 

Mimo że zasada działania jest podobna do tego, jak obsługuje się standardowe roboty, istnieje między nimi a cobotami ogromna różnica – mianowicie te drugie zapewniają użytkownikom maksimum bezpieczeństwa. Coboty wyczuwają (za sprawą czujników), gdy w przestrzeni roboczej pojawi się pracownik i w tym momencie zwalniają obroty lub w ogóle się zatrzymują. Tak samo działają jak natrafią na przeszkodę. Nie musimy więc obawiać się, że współpraca z cobotem skończy się dla nas uszczerbkiem na zdrowiu.

Wybór – każdy znajdzie cobota dla siebie

Co równie istotne, coboty w porównaniu do innych robotów są lekkie, nie zajmują wiele miejsca i można je przenosić z miejsca na miejsce. Firma Universal Robots oferuje cztery różne typy automatyzacji. Zależnie od tego, jakiego modelu poszukujemy, możemy wybrać udźwig 3kg, 5 kg, 10 kg lub 16 kg. 

  • UR3e o udźwigu 3 kg jest idealny do lżejszych zadań montażowych. Waży zaledwie 11 kg, ma możliwość obrotu o 360 stopni na wszystkich przegubach. Zapewnia też nieograniczoną możliwość obrotu na przegubie końcowym.
  • UR5e – lekki, elastyczny, pozwala automatyzować powtarzalne i niebezpieczne zadania o wadze do 5 kg. 
  • UR10e -to największy robot w ofercie Universal Robots, zaprojektowany do większych zadań. Najważniejsze parametry: udźwig do 12,5 kg, promień zasięgu do 1300 mm.
  • UR16e – idealny do wykorzystania na stole na odrębnym stanowisku, radzi sobie tak samo dobrze z  podnoszeniem, montażem i precyzyjnym przenoszeniem części.

Łatwość programowania – poradzisz sobie nawet bez doświadczenia

Coboty – w przeciwieństwie do wielu innych modeli robotów – są bardzo łatwe w programowaniu, na tyle, że nawet niedoświadczona w tym obszarze osoba poradzi sobie z obsługą maszyny. System jest maksymalnie uproszczony, na przykład programowanie graficzne za pomocą prostych bloczków. To jednocześnie sprawia, iż nie ma trudności, aby cobota – jeśli zajdzie taka potrzeba – przezbroić. Na uwagę zasługuje też fakt, że coboty mogą wykonywać różne czynności – nie tylko powtarzalne i żmudne, ale też o dużym stopniu skomplikowania, co pozwala je wykorzystać w różnych branżach. 

Wybrane obszary zastosowań

Z powodzeniem można je stosować w odlewniach, czyli tam, gdzie panują wysokie temperatury i ryzyko poparzenia. To samo powiemy o procesie malowania, w którym dominują niebezpieczne chemikalia, a strefa pracy jest toksyczna. Coboty znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykonuje się wiele mechanicznych zadań, jak obróbka szlifowania, frezowanie, wkręcanie. Docenia je szczególnie branża spożywcza, bo pomagają w procesie pakowania. To tylko kilka przykładów, pokazują one jednak, w jak wielu dziedzinach coboty wspomagają proces produkcji.

Chcąc zautomatyzować proces produkcji we własnej firmie, pomyśl o zainwestowaniu w coboty. Zobaczysz, że warto! Dowiedz się więcej –  https://www.universal-robots.com/pl/.