Strona główna
Oprogramowanie
Tutaj jesteś

4 obszary, które usprawni system ERP

11 października 2021 system ERP

Jeśli chcemy, by nasza firma się rozwijała, a przy tym utrzymywała konkurencyjną pozycję na rynku, musimy skupić się na technologii cyfrowej i być otwarci na nowe rozwiązania. Powstało wiele narzędzi wspierających biznes, z których korzysta coraz więcej przedsiębiorstw. Wśród nich są systemy ERP.

ERP (z angielskiego Enterprise Resource Planning) jest oprogramowaniem kompleksowo wspierającym zarządzanie i kontrolę wszystkich procesów, jakie wiążą się z prowadzeniem biznesu. Decydując się na to rozwiązanie, możemy spodziewać się lepszej organizacji pracy, porządku, poprawy wydajności i dużej oszczędności czasu. Ponieważ system ERP można dopasować bezpośrednio do potrzeb i charakteru działalności firmy, korzystają z niego firmy małe i duże z każdej branży. Działanie, jakich obszarów może usprawnić system ERP?

1. Księgowość i finanse

Mając w firmie system ERP, możemy oczekiwać, że księgowanie transakcji, obsługa kont bankowych, zarządzanie kosztami, przygotowanie raportów i sprawozdań finansowych będzie szybsze. Dzięki dobremu oprogramowaniu oszczędzamy mnóstwo czasu na śledzeniu zmian w przepisach, bo program zawsze będzie do nich dostosowany. Kiedy będzie się coś zmieniało, dostaniemy do pobrania aktualizacje.

2. Zarządzanie magazynem i zapasami

Jeżeli nasza firma specjalizuje się w produkcji bądź dystrybucji, musi mieć świetnie zorganizowany magazyn i dobrze nim zarządzać. System ERP będzie tu dużym wsparciem i można go potraktować jako przemyślany i bogaty w funkcje program magazynowy.  Z łatwością można rozplanować rozmieszczenie towarów na półkach, weryfikować dostępność zapasów, wprowadzać terminy kolejnej dostawy, czy generować zestawienia i raporty przydatne np. podczas inwentaryzacji. Jednocześnie pamiętajmy, że ERP dotyczy wszystkich działów firmy, więc pracownik magazynu widzi od razu m.in. to, że przyszło zamówienie i może rozpocząć jego realizację.

3. Wsparcie działu handlowego

Kontakt i budowanie relacji z klientem powinny być ważne w każdej firmie. Dlatego też trzeba dobrze zorganizować dział handlowy i dział marketingu. Te obszary również może wspierać system ERP, zwłaszcza kiedy będzie wzbogacony o CRM. Handlowcy w każdej chwili będą mogli wrócić do notatek z poprzednich rozmów z kontrahentami, prześledzić ich dotychczasowe zamówienia i płatności. W efekcie przyjdą na rozmowę lepiej przygotowani i mogą przygotować indywidualną ofertę. Warto wspomnieć, że praca z programem może odbywać się zdalnie, co jest w pracy handlowca dużym ułatwieniem.

4. Zarządzanie projektami

Zarządzanie projektami jest jednym z tych obszarów w firmie, gdzie nie ma miejsca na chaos. Wszystko musi być przejrzyste i zgodne z harmonogramem, a to ERP zapewnia. Wśród funkcji, jakie z pewnością docenimy, wymienić można planowanie zasobów, konfigurowanie zleceń, uporządkowanie danych związanych z kosztorysem i budżetem czy monitorowanie postępów prac. Z łatwością możemy weryfikować zużycie godzin pracy fachowców lub maszyn, wykorzystanie zapasów i wiele innych.

wtyki bananowe

Redakcja bezpiecznypc.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Darmowy program do aktualizacji sterowników – który wybrać?
Program do przycinania muzyki – lista najlepszych aplikacji
Darmowy program do odzyskiwania danych – który wybrać?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Darmowy program do odzyskiwania danych – który wybrać?