bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Bezpieczeństwo

Zabezpieczenie folderu hasłem

Ochrona hasłem przypomina zamykanie czegoś w sejfie – na przykład bardzo poufnego dokumentu. Aby uzyskać dostęp do tego dokumentu, musisz znać poprawną kombinację. Powinieneś, więc wiedzieć jak zabezpieczyć folder hasłem.

Wiedza jest dosłownie kluczem. Z tego powodu ochrona hasłem jest czasami bardziej formalnie określana jako forma uwierzytelniania opartego na wiedzy. Aby wejść, musisz znać hasło. Jeśli potrzebujesz fizycznego tokena, takiego jak, powiedzmy, rzeczywisty klucz lub specjalny dysk USB, aby uzyskać dostęp do naszego tajnego dokumentu, byłaby to forma uwierzytelnienia opartego na posiadaniu.

Dlaczego należy chronić pliki hasłem?

Jeśli dzielisz swój komputer z innymi, zawsze istnieje ryzyko błędu ludzkiego – przypadkowego usunięcia ważnego dokumentu, błędnej modyfikacji krytycznego pliku, przypadkowego udostępnienia prywatnego folderu itp.

Czasami jesteś swoim największym wrogiem. Udostępnianie poufnych informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej niewłaściwym odbiorcom jest niefortunnym, jeśli nie zbyt częstym źródłem naruszeń danych.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym ryzykiem jest dodawanie hasła do najbardziej wrażliwych plików, jeden po drugim. Dzielenie się komputerem staje się potem bezproblemową sytuacją, a wysyłanie załączników do wiadomości e-mail również będzie mniej wymagające. Tak, wymóg wprowadzania hasła za każdym razem, gdy uzyskujesz dostęp do tego pliku, może Cię nieco spowolnić, ale spokój ducha jest niewątpliwie tego wart. Pamiętaj tylko, aby zawsze używać silnych haseł.

Zobacz również: Jak zmienić hasło na Facebook?

Proste oprogramowanie do ochrony hasłem

W przeciwieństwie do technologii szyfrowania plików używanej przez system Windows, ochrona hasłem innych firm blokuje dostęp do treści niezależnie od tego, kto jest zalogowany. Narzędzia te zapewniają większe bezpieczeństwo niż wbudowane funkcje zabezpieczeń systemu Windows i są wysoce zalecane w przypadku danych wrażliwych.

Zabezpiecz hasłem foldery w systemie Windows 10

Funkcja ochrony zawartości systemu Windows, której warto się przyjrzeć, nazywa się Blokada folderu. Jest szybki, łatwy w użyciu i może chronić hasłem oraz szyfrować pliki i foldery z niesamowitą prędkością. Oprogramowanie wykorzystuje 256-bitowe klucze Advanced Encryption Standard (AES), aby zapewnić bezpieczeństwo danych.

Domyślnie blokada folderu używa hasła głównego do kontrolowania zablokowanej zawartości. Możesz jednak również utworzyć „Locker” – zabezpieczony folder na dysku, aby posegregować temat zawartości. Każdej szafce można przypisać własne hasło i możesz ograniczyć ilość zajmowanego miejsca na dysku.

Pełne oprogramowanie szyfrujące do zabezpieczania plików i folderów

Oprócz zwykłej ochrony hasłem możesz również użyć oprogramowania do szyfrowania dysków, które oferuje bardziej niezawodne środki bezpieczeństwa. Narzędzia te mogą blokować nawet najbardziej zaawansowane ataki typu cold-boot i brute-force, które próbują złamać hasła i klucze szyfrowania przy użyciu różnych kombinacji.

Zobacz również: W jaki sposób sprawdzić hasło do Wi-fi?

Zarządzanie plikami i hasłami

Teraz wiesz, co jest potrzebne do zabezpieczenia hasłem i zaszyfrowania plików i folderów w systemie Windows. Jednak, jak ustaliliśmy, wszystko sprowadza się do zapewnienia bezpieczeństwa haseł i dobrych nawyków bezpieczeństwa.

Zastanów się, co może się stać, jeśli zgubisz hasło główne, jeśli Twoje oprogramowanie szyfrujące zostanie uszkodzone lub same pliki zostaną utracone. Regularne tworzenie kopii zapasowych danych i korzystanie z menedżera haseł może pomóc w zapewnieniu, że nigdy nie zostaniesz zaskoczony.

Niektóre z wyżej wymienionych narzędzi, takie jak Blokada folderu, są dostarczane z własnymi rozwiązaniami do tworzenia kopii zapasowych danych w chmurze. Zawsze możesz jednak skorzystać z OneDrive firmy Microsoft lub bezpłatnego Dysku Google.

Twórz silne hasła

Oczywiście największym problemem z hasłami jest ich zapamiętywanie. Ale jeśli utworzysz hasło, którego będziesz używać na wszystkich swoich kontach, narażasz się na potencjalną kradzież danych. Powszechna alternatywa – tworzenie łatwych do zapamiętania, nieinwazyjnych haseł – jest równie zła.

Zobacz również: Jak zmienić hasło w komputerze z Windows lub iOS?