bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Komputery

Na jakie parametry laptopa warto zwrócić uwagę?

Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele modeli komputerów przenośnych od różnorodnych producentów, dlatego też tak wiele osób ma duży problem, aby wybrać wysokiej jakości sprzęt. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, które parametry laptopa odgrywają najważniejszą rolę i czym należy kierować się podczas zakupów.

Wydajny procesor

Sercem każdego komputera stacjonarnego jest oczywiście procesor i nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku komputerów przenośnych. W dużej mierze to właśnie procesor ma największy wpływ na wydajność całego sprzętu, dlatego też tym bardziej warto postawić na sprawdzone i niezawodne rozwiązania.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie od procesora zależy jak szybko działają poszczególne multimedia, programy komputerowe albo przeglądarki internetowe. Do specjalistycznych zadań niezbędny jest procesor, który umożliwi płynną pracę na zaawansowanych programach do obróbki wideo i audio. Godne uwagi są procesory z serii Intel Core i7 albo AMD A-Series.

Odpowiednia ilość pamięci RAM

Pamięć RAM to nic innego jak popularna pamięć operacyjna, która odpowiedzialna jest za przechowywanie i przetwarzanie danych niezbędnych do prawidłowego działania procesora. Jak powszechnie wiadomo im większa pojemność pamięci RAM, tym oczywiście laptop będzie szybkiej wykonywał swoje zadania.

Jeżeli komputer przenośny ma być wykorzystywany wyłącznie do oglądania filmów, słuchania muzyki i przeglądania stron internetowych, to w zupełności wystarczy laptop z 4 GB pamięci RAM. Osoby, które chcą grać w najnowsze gry albo bez problemu obsługiwać zaawansowane programy graficzne, powinny postawić na laptopy z przynajmniej 16 GB RAM.

Wybierając nowy komputer przenośny warto zwrócić uwagę także na to ile kości będzie można podłączyć do płyty głównej w niedalekiej przyszłości.

Pojemny dysk twardy

W dyskach twardych przechowywane są oczywiście wszystkie zgromadzone dane i dokumenty. Dyski w komputerach przenośnych są zazwyczaj o wiele mniejsze niż w komputerach stacjonarnych. Dyski w laptopach zaprojektowane zostały w taki sposób, aby pobierać mniej energii i cicho pracować.

Bardzo ważne jest także to, aby dyski wyposażone były w niezawodne systemy antywstrząsowe, dzięki czemu można z ich dobrodziejstwa korzystać w każdym miejscu. W dzisiejszych czasach standardem są szybkie dyski SSD o pojemności od 250 do 100, GB.

Jak powszechnie wiadomo im większy dysk, tym oczywiście więcej danych można w nim przechowywać. Pamiętać należy o tym, że system operacyjny może zajmować na dysku nawet 50 GB. Wspomniane wcześniej dyski SSD nie mają żadnych części mechanicznych, dlatego też mogą pochwalić się wyższą trwałością i szybszym dostępem do danych. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę wysoka cena w stosunku do oferowanej pojemności.

Mocna karta graficzna

Opisując najważniejsze parametry laptopa nie można zapominać także o karcie graficznej, która niestety bardzo często jest jednym z najdroższych i najbardziej kłopotliwych podzespołów. Karta graficzna odpowiada oczywiście za przetworzenie danych z komputera na to, co użytkownicy widzą bezpośrednio na ekranie monitora.

Im bardziej wymagające wizualnie efekty, tym oczywiście karta graficzna więcej obliczeń musi wykonać. Osoby, które wykorzystują laptop wyłącznie do pracy biurowej albo przeglądania Internetu, mogą skorzystać z dobrodziejstwa zintegrowanej karty graficznej.

Mocne karty graficzne mogą przegrzewać komputer przenośny, dlatego też warto zadbać także o odpowiedni system chłodzenia. Osoby, które chcą oglądać filmy w rozdzielczości 4K albo grać w najnowsze gry, powinny rozejrzeć się za mocnymi kartami graficznymi. Aby wybrać porządny sprzęt warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość pamięci dostępnej na karcie.

Do oglądania filmów w zupełności wystarczy karta 2 GB RAM. Osoby, które chcą grać w gry na maksymalnych ustawieniach albo obsługiwać zaawansowane programy graficzne, powinny postawić z kolei na karty graficzne z 8 GB RAM. Najlepszym wyborem są oczywiście oryginalne karty o renomowanych producentów.

Zobacz również: Jak działa zewnętrzna karta graficzna do laptopa?