bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

jak znaleźć hasło do wifi
Internet

Jak znaleźć hasło do WiFi na pc lub smartfonie?

Hasło do wifi jest jednym z podstawowych środków bezpieczeństwa współczesnego świata. Wi-Fi jest obecnie bardzo popularnym sposobem na dostęp do internetu. Mimo że jest to bezprzewodowy przekaźnik, to jednak nadal można go uznać za część internetu. Technologia Wi-Fi rozwijała się stopniowo od 1999 roku, kiedy to pojawił się pierwszy laptop z taką funkcją. Następnie smartfony i inne urządzenia „smart” zaczęły wyposażać się w przesył danych bezprzewodowych. Popularność Wi-Fi rośnie ze względu na to, że jego przesył danych jest szybki oraz z obecności sieci w wielu miejscach. Wi-Fi stało się także wygodną metodą dostępu do internetu w naszych domach, dzięki wyposażeniu w niego coraz większej liczby urządzeń typu „smart”.

Prosty sposób na sprawdzenie hasła do WiFi w routerze

Aby znaleźć hasło Wi-Fi, należy najpierw zlokalizować router. Następnie znaleźć naklejkę producenta i odczytać hasło dostępu. Często na naklejce będą dwa hasła do Wi-Fi, jeśli router nadaje sygnał w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz. Przed wprowadzeniem hasła należy sprawdzić nazwę sieci, która wskazuje na pasmo, z którego router korzysta. Dzięki temu będzie można wpisać właściwe hasło.

Jak znaleźć hasło do WiFi na komputerze?

Wiele osób jest świadomych tego, że istnieją różne sposoby sprawdzenia hasła Wi-Fi. Jednym z nich jest sprawdzenie hasła na komputerze z systemem Windows. Możesz to zrobić poprzez wybranie zakładki „Sieć i Internet” w Panelu Sterowania, który znajduje się w Menu Start. Następnie musisz kliknąć „Wyświetl stan sieci i zadania” lub „Centrum sieci i udostępniania”. Na lewej stronie pojawi się pozycja „Zmień ustawienia karty sieciowej”. Możesz wybrać nazwę swojej sieci Wi-Fi i kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „Stan”. Znajdziesz tu kwadracik „Pokaż znaki”, dzięki któremu zobaczysz hasło sieci Wi-Fi. Warto takie hasło zapisać sobie na kartce lub w chronionym pliku, który możemy umieścić na pulpicie. Będzie to świetne przypomnienie do hasła, jeżeli będzie konieczność wpisania hasła od nowa na innym urządzeniu bądź udostępnieniu tego hasła znajomemu.

W jaki sposób można sprawdzić hasło do WiFi na smartfonie?

Podgląd haseł sieci Wi-Fi w telefonach z systemem Android jest możliwy poprzez wejście w Ustawienia, a następnie w Wi-Fi. Tam znajduje się opcja Lista zapisanych sieci, gdzie dostępny jest przycisk podglądu hasła. Nie wszystkie modele telefonów posiadają tę funkcjonalność, dlatego opcją alternatywną jest pobranie aplikacji. W telefonach iPhone, by sprawdzić hasło, trzeba wejść w adres routera i zalogować się w panelu sterowania. Tam można podglądać i zmieniać hasło. Inną możliwością jest korzystanie z aplikacji Keychain, która pozwala na zapisywanie haseł w iCloud i odczytywanie ich z poziomu komputera, jeśli jest na nim zainstalowany Access Keychain. Jest to łatwiejsze rozwiązanie niż podgląd z poziomu telefonu. Tak samo, jak w przypadku komputera hasło można zapisać w chronionym pliku, dzięki czemu podczas problemów z połączeniem się możemy skopiować hasło i wkleić je w odpowiednie okno.