bezpiecznypc.pl

Komputery i Oprogramowanie

Komputery

Czym charakteryzuje się dobra klawiatura ergonomiczna?

Ergonomia przy pracy biurowej odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto dowiedzieć się na który sprzęt postawić w pierwszej kolejności. Po profesjonalne klawiatury powinny sięgnąć przede wszystkim te osoby, które każdego dnia przed komputerem spędzają nawet kilka godzin.

Czym wyróżnia się dobra klawiatura ergonomiczna?

Klawiatury ergonomiczne znacząco różnią się od klasycznych klawiatur, które dostępne są w popularnych zestawach komputerowych. Modele ergonomiczne, mogą pochwalić się bardzo specyficznym kształtem oraz wyprofilowaniem na dłonie.

Klawiatury zaprojektowane zostały w taki sposób, aby można było swobodnie i naturalnie ułożyć dłonie. Ergonomiczne klawiatury są idealnym wyborem dla tych osób, które raz na zawsze chcą zapomnieć o zespole cieśni nadgarstka i nieprzyjemnych bólach w stawach rąk oraz dłoni.

Dla kogo ergonomiczny sprzęt jest dobrym wyborem?

Klawiatury ergonomiczne są doskonałym wyborem przede wszystkim dla pisarzy, dziennikarzy i copywriterów. Mowa tutaj oczywiści o osobach, które większość swojego dnia spędzają na pisaniu na komputerze. W dużej mierze to właśnie dzięki ergonomicznym klawiaturom możliwe jest utrzymaniu prawidłowej pozycji dłoni i przedramion.

Wysokiej jakości klawiatury przypadną do gustu także doświadczonym programistom. Na rynku dostępne są także specjalne klawiatury dla profesjonalnych graczy. Przy wielu grach komputerowych to właśnie niezawodna klawiatura często decyduje o wyniku elektronicznej rozgrywki.

Jakie są kluczowe cechy?

Klawiatury ergonomiczne bazują oczywiście na klasycznym układzie QWERTY. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że poszczególne klawisze nie są rozmieszczone w prostych liniach. Przy wielu modelach stosuje się specjalne wygięcia w łuk.

Można znaleźć także modele, które podzielone są na dwa różne bloki, dzięki czemu można komfortowo pisać przy pomocy obu rąk. Znakiem charakterystycznym klawiatur ergonomicznych jest także wygięty kształt oraz wyprofilowanie.

Ogromną rolę odgrywa także podpórka pod nadgarstki. Element ten oczywiście znajduje się z klasycznych klawiaturach. Na samym końcu warto wspomnieć o płynności działania klawiszy.

Ergonomiczna klawiatura zaprojektowana jest przede wszystkim dla osób, które szybko piszą, dlatego też nie można pozwolić sobie na sytuacje w których to poszczególne klawisze przycinają się.

Zobacz również: Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze?

Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Dobre klawiatury ergonomiczne powinny posiadać przydatne podświetlenie. Tego typu dodatek przypadnie do gustu tym osobom, które korzystają z klawiatury głównie po zmroku. Dzięki podświetlanej klawiaturze można całkowicie zrezygnować z oświetlenia zewnętrznego.

Na wielu stanowiskach pracy przydać mogą się także dodatkowe przyciski. W dzisiejszych czasach praktycznie każda klawiatura ergonomiczna posiada dodatkowe przyciski multimedialne, które można w prosty sposób zaprogramować według swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Producenci oferują swoim klientom klawiatury o konstrukcji klasycznej, jak i również klawiatury membranowe, które z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Dla graczy doskonałym wyborem mogą okazać się klawiatury ergonomiczne mechaniczne, które w swojej klasie nie mają sobie równych.

Dla większości użytkowników najlepszym wyborem będą klawiatury o niskim skoku przycisków. W dużej mierze to właśnie klawisze tego typu wciskają się bardzo szybko i płynnie. Godne polecenia są modele z dodatkową podpórką na nadgarstki, która znacząco poprawia komfort codziennej pracy.

Komunikacja z komputerem

Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest komunikacja z komputerem. Jeżeli chodzi o ergonomiczne klawiatury bezprzewodowe, to są one bardzo rzadko stosowane. Większość użytkowników decyduje się na modele przewodowe.

Sporym atutem bezprzewodowych klawiatur jest to, że dzięki nim raz na zawsze można zapomnieć o plątających się kablach. Ich wadą jest z kolei to, że mogą pojawić się niewielkie opóźnienia i trzeba pamiętać o bateriach. W pierwszej kolejności warto postawić na klawiatury od renomowanych producentów.